Paríž: Formula E sa vracia na miesto, kde sa to všetko začalo

Alejandro Agag

Najbližšie preteky Formuly E budeme sledovať 13. mája v Monaku. Netypicky už o ďalších sedem dní nasleduje Paríž ePrix. Práve vo francúzskej metropole sa zišli predstavitelia elektrického šampionátu, ktorí deklarovali očakávania pred návratom FE do tohto európskeho veľkomesta.

V jednom z našich starších článkov sme vám priblížili príbeh spoluzakladateľa a šéfa FE Alejandra Agaga, v ktorom spomína na to, ako sa rodila myšlienka prvej elektrickej pretekárskej série. Od tej doby uplynulo už šesť rokov. Teraz sa do Paríža vracia skúsenejšia, vyzretejšia a atraktívnejšia pretekárska kategória.

„Je skvelé byť opäť v Paríži, v sídle Medzinárodnej automobilovej federácie, ktorá naďalej prejavuje podporu tejto sérii. Sme radi, že môžeme privítať zástupcov mnohých médií, miestnych hodnostárov a fanúšikov. Formula E neustále rastie, vďaka čomu rastie aj záujem fanúšikov. Formula E chce priniesť preteky ľuďom. Najlepší spôsob je priniesť mestské preteky do miest ako Paríž, kde sa to všetko začalo,“ prezradil v sídle FIA šéf Formuly E Alejandro Agag.

Výraznú podporu sérii vyjadruje už od začiatku prezident FIA Jean Todt: „Spoločne s Alejandrom sme dostali nápad vytvoriť Formulu E a ja som vždy sníval o pretekoch v Paríži. Minuloročné podujatie bolo historickým momentom a skvelým divadlom v okolí Invalidovne, ktorá je relatívne blízko sídla FIA. Formula E dokonale reprezentuje technológie nových elektrických vozidiel, zaujíma čoraz väčšiu masu a adaptuje čisté dopravné riešenia do nastavenia miest na celom svete.“

V minuloročnej Paríž ePrix obsadil druhé miesto, ešte vo farbách tímu DS Virgin Racing, terajší pilot stajne Techeetah Jean-Éric Vergne: „Bol to výnimočný pocit stáť na pódiu. Bol to skvelý výsledok pre tím i pre mňa. Je tu však ešte jeden krok – na najvyšší stupienok. Víťazstvo v Paríži by pre mňa znamenalo veľa. Pracujeme veľmi tvrdo na tom, aby sme boli čo najlepší. Minulý rok tu bolo množstvo ľudí a pódium bolo neuveriteľným momentom. Teším sa na to, že zažijem opätovné domáce preteky.“

Zdroj: FIAFormulaE.com, foto: Sam Bloxham (LAT)