Paríž: Frijns si vybojoval prvý triumf vo Formule E a bojuje o titul! (Video)

Robin Frijns
foto: © FIA Formula E

Dnešná Paríž E-Prix priniesla množstvo vzruchu, kolízií a vrtochov počasia, ale predovšetkým premiérové víťazstvo pre Robina Frijnsa z Virginu. Holanďan sa najlepšie vyrovnal s nástrahami mokrej trate, viacerými prerušeniami a s mierne poškodeným monopostom prišiel do cieľa na prvom mieste. Po slušnej bodovej porcii, ku ktorej si ešte pripísal aj bod za najrýchlejšie kolo pretekov v rámci prvej desiatky, sa stal novým lídrom šampionátu.

Boli to vôbec prvé preteky v histórii šampionátu, ktoré boli vyhlásené za mokré. Frijns si v jednom zo súbojov poškodil prednú časť auta a krídlo nedržalo stopercentne na mieste. Napokon ale vydržalo a umožnilo oslavy pri príležitosti jeho prvého víťazstva v elektrickom kolotoči. Na druhom mieste skončil André Lotterer na DS TECHEETAH a tretie pódiové miesto obsadil Daniel Abt na Audi pred svojím kolegom Lucasom di Grassim.

Fantastické piate miesto pre doteraz trápiaci sa DRAGON vyjazdil nováčik Maximilian Günther, ktorý získal svoje prvé body v šampionáte. Domáci obhajca titulu Jean-Éric Vergne doviedol svoje auto DS TECHEETAH do cieľa na šiestej priečke. Hneď za ním skončil António Félix da Costa na BMW. Cenné body pre HWA získal ôsmym miestom nováčik Gary Paffett a prvú desiatku skompletizovali Felipe Massa z Venturi a Pascal Wehrlein na Mahindre, ktorý síce vyhral kvalifikáciu, ale po treste štartoval z posledného miesta.

Nie každému sa darilo

Nie všetkým favoritom sa dnes darilo. Sam Bird mal so svojím Virginom počas celého dňa problémy a skončil na prvej nebodovanej priečke. Oliver Rowland, ktorý s Nissanom štartoval z prvého miesta, po problémoch s brzdami a následnom prepade skončil hneď za Birdom. Nedarilo sa ani jeho kolegovi, Sébastien Buemi sa takisto nevyhol problémom a musel sa uspokojiť s pätnástym miestom. Víťaz pretekov v Ríme Mitch Evans dnes nebodoval a svoj Jaguar doviedol do cieľa na šestnástom stupienku. Zle dopadol doterajší líder Jerome d´Ambrosio, ktorý skončil sedemnásty.

Novým lídrom Frijns, medzi tímami vedie DS TECHEETAH

Paríž E-Prix opäť poriadne poprehadzovala celkové poradie. Novým lídrom je Frijns, ktorý má jednobodový náskok pred Lottererom. Desať bodov strácajú tretí da Costa i štvrtý di Grassi. Medzi tímami má DS TECHEETAH na prvom mieste náskok siedmich bodov pred Virginom. O ďalších šesť bodov menej má tretie Audi. Takto vyzerá kompletné poradie pretekárov a tímov. Neuveriteľná séria pokračuje. V prvých ôsmich pretekoch piatej sezóny vyhral zakaždým iný pilot.

Long live the streak! 🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆

Uverejnil používateľ ABB Formula E Sobota 27. apríla 2019

 

Výsledky Paríž E-Prix

#

pilot

tím

čas

1.

Robin Frijns

Envision Virgin Racing

47:50,510

2.

André Lotterer

DS TECHEETAH

+1,373

3.

Daniel Abt

Audi Sport Abt Schaeffler

+3,175

4.

Lucas di Grassi

Audi Sport Abt Schaeffler

+3,666

5.

Maximilian Günther

GEOX DRAGON

+5,456

6.

Jean-Éric Vergne

DS TECHEETAH

+6,694

7.

António Félix da Costa

BMW i Andretti Motorsport

+7,238

8.

Gary Paffett

HWA RACELAB

+7,901

9.

Felipe Massa

Venturi

+10,522

10.

Pascal Wehrlein

Mahindra Racing

+10,998

11.

Sam Bird

Envision Virgin Racing

+11,488

12.

Oliver Rowland

Nissan e.dams

+19,451

13.

José María López

GEOX DRAGON

+24,023

14.

Oliver Turvey

NIO

+1:22,226

15.

Sébastien Buemi

Nissan e.dams

+1 kolo

16.

Mitch Evans

Panasonic Jaguar Racing

+1 kolo

17.

Jerome d´Ambrosio

Mahindra Racing

+3 kolá

18.

Alex Lynn

Panasonic Jaguar Racing

nedokončil

19.

Edoardo Mortara

Venturi

nedokončil

20.

Stoffel Vandoorne

HWA RACELAB

nedokončil

21.

Alexander Sims

BMW i Andretti Motorsport

nedokončil

22.

Tom Dillmann

NIO

nedokončil

Ďalšie preteky sú na programe 11. mája v Monaku.

Priebeh

Preteky boli odštartované netradične za bezpečnostným vozidlo, ktoré však po navádzacom kole zašlo do boxov. Riaditeľ pretekov sa tak rozhodol, pretože v Paríži vyčíňalo počasie v podobe silného vetra. Kým na jednej polovici trate bol povrch suchý, tak v druhej časti sa museli jazdci vyrovnať s mierne mokrými podmienkami.

Líder Rowland po necelých troch minútach narazil do bariéry, dokázal však s veľkou stratou pokračovať. Brita zrejme v desiatej zákrute zradili brzdy.

Buemi prišiel o svoje prvé miesto. Dostali sa pred neho FrijnsLotterer. Švajčiar následne zašiel do boxov. Po návrate späť strácal takmer celé kolo.

Po štvrťhodine sa v Paríži spustil poriadny lejak. Krátko po ňom sa vedenie pretekov uchýlilo k fáze FCY.

V problémoch sa ocitol Jaguar, Evans musel zájsť do boxov, Lynn si poškodil monopost

Do vzájomnej kolízie sa dostali Bird, da Costa, Rowland, d´Ambrosio a Vandoorne. Opäť platí fáza FCY.

Preteky sa pre Vandoorna skončili.

Ešte predtým mal problém Dillmann, ktorý po kontakte so stenou skončil.

Po nehode medzi MortaromLynnom boli najprv vyvesené žlté vlajky na celom okruhu, následne na trať vyšlo bezpečnostné vozidlo.

Po mnohých ďalších kontaktoch a kolíziách prišla opäť fáza FCY. Vedenie pretekov v posledných metroch aktivovalo reštart. Z prvého víťazstva vo Formule E sa radoval Frijns.