Paríž: Wehrlein s trestom, prvý rad obsadil Nissan

Oliver Rowland
foto: Pavel Šimek – pavluv.racing

Víťazom kvalifikácie pred dnešnou Paríž E-Prix sa stal nováčik Pascal Wehrlein vo farbách Mahindry, ktorý bol však následne potrestaný pre nepovolený tlak v pneumatikách. Komisári ho tak poslali na posledné miesto na štarte. Z prvého radu tak vyštartuje dvojica Nissanu Oliver Rowland a Sébastien Buemi.

Solídne tretie miesto na štarte bude patriť Robinovi Frijnsovi z Virginu, ktorý predviedol dobré kolo, ale na prvú trojku to tesne nestačilo. Spokojný môže byť aj nováčik Felipe Massa, ktorý sa v monoposte Venturi dostal na štvrté miesto. V Super Pole sa najmenej darilo priebežnému lídrovi Jeromovi d´Ambrosiovi, ktorý obsadil piatu pozíciu.

Tesne za prvou päťkou skončil Maximilian Günther z tímu DRAGON, ktorý predstihol Andrého Lotterera na DS TECHEETAH. Prvú desiatku skompletizovala dvojica Audi Daniel AbtLucas di Grassi Tom Dillmann  na NIO. Obhajca titulu Jean-Éric Vergne skončil až na trinástom mieste. Hneď za ním sa zoradili ďalší favoriti Sam Bird z Virginu a António Félix da Costa na BMW. Sklamaním je devätnáste miesto pre Mitcha Evansa, ktorý v predošlých pretekoch v Ríme doviedol Jaguar k prvému víťazstvo vo Formule E.

Pascal Wehrlein
foto: © FIA Formula E
Mahindra verila v návrat stratenej formy, trest však všetko zrušil

Šéf tímu Mahindra Dilbagh Gill ešte pred víkendom pre Autosport prezradil, že očakáva skoré Wehrleinovo víťazstvo. „Myslím si, že Pascal ukáže, aký je to kaliber, a to už vlastne ukazovať začal. Čaká nás ešte dostatok pretekov a očakávam, že medzi ďalšími víťazmi budeme aj my.“

Podobne to vníma aj samotný Wehrlein. „Takisto očakávam, že vyhráme. V niekoľkých posledných pretekoch sme neboli vo forme, nemali sme potrebné tempo. Na začiatku roka sme ho mali. Som presvedčený, že ho dokážeme opäť nájsť a vrátime sa opäť silní. Našou slabinou bola kvalifikácia i preteky. V kvalifikácii sa to prejavuje výraznejšie. Na začiatku roka sme boli v Super Pole, ale naposledy nie.“

Priebeh

Prvá kvalifikačná skupina priniesla pokusy tých najlepších jazdcov priebežného poradia. Najlepšie to zvládol d´Ambrosio, ktorý skončil prvý. Víťaz pretekov v Ríme Evans obsadil posledné miesto.

Druhá skupina priniesla ďalšiu päticu jazdcov. Medzi nimi bol domáci Vergne, ale aj Bird, ktorý v prvom tréningu havaroval a v druhom sa nepredstavil, keďže mechanici dávali jeho monopost dohromady. Vergnovi kolo príliš nevyšlo a zaradil sa na piate miesto, ešte horšie dopadol Bird. Vedúcom mužom po druhej skupine bol Birdov kolega Frijns.

Tretia skupina priniesla premiešanie poradia. Na prvé miesto sa dostal Rowland, jeho kolega Buemi skončil tretí. Medzi túto dvojicu sa vkliesnil Wehrlein. Na poslednom postupovom mieste do Super Pole sa pred poslednou skupinou ocitol aj Massa.

Posledná skupina už výrazne zmeny nepriniesla a do Super Pole postúpili Rowland, Wehrlein, Buemi, Frijns, d´Ambrosio a Massa.

V Super Pole vyšiel ako prvý na trať Massa, ktorý sa sťažoval na nečistoty na vozovke. Nasledoval d´Ambrosio, ktorý dosiahol o desatinu sekundy pomalší čas. Skvelý čas zaznamenal tretí v poradí Frijns, ktorý sa po bláznivom kole zaradil na priebežné prvé miesto. To si však dlho neudržal, pretože Buemi ho o vlások predstihol. Ako predposledný sa na trať dostal Wehrlein. Nemecký nováčik prevzal vedenie s výrazným náskokom takmer štyroch desatín. Nič na tom nezmenil ani Rowland, ktorý sa zaradil na konečné druhé miesto.

Výsledky kvalifikácie

#

pilot

tím

čas

1. SP

Pascal Wehrlein*

Mahindra Racing

1:00,383

2. SP

Oliver Rowland

Nissan e.dams

+0,152

3. SP

Sébastien Buemi

Nissan e.dams

+0,385

4. SP

Robin Frijns

Envision Virgin Racing

+0,410

5. SP

Felipe Massa

Venturi

+0,834

6. SP

Jerome d´Ambrosio

Mahindra Racing

+0,924

7.

Maximilian Günther

GEOX DRAGON

1:00,719

8.

André Lotterer

DS TECHEETAH

+0,019

9.

Daniel Abt

Audi Sport Abt Schaeffler

+0,020

10.

Lucas di Grassi

Audi Sport Abt Schaeffler

+0,042

11.

Tom Dillmann

NIO

+0,065

12.

Edoardo Mortara

Venturi

+0,082

13.

Oliver Turvey

NIO

+0,157

14.

Jean-Éric Vergne

DS TECHEETAH

+0,167

15.

Sam Bird

Envision Virgin Racing

+0,209

16.

António Félix da Costa

BMW i Andretti Motorsport

+0,233

17.

Alex Lynn

Panasonic Jaguar Racing

+0,293

18.

Alexander Sims

BMW i Andretti Motorsport

+0,318

19.

Gary Paffett

HWA RACELAB

+0,416

20.

Mitch Evans

Panasonic Jaguar Racing

+0,524

21.

Stoffel Vandoorne

HWA RACELAB

+0,752

22.

José María López

GEOX DRAGON

+6,775

*- Wehrlein dostal trest a odštartuje z posledného miesta.

Preteky sa začínajú o 16:00.