Piloti budú mať v Londýne k dispozícii menej dostupnej energie, prečo?

foto: Formula E

Formula E sa na budúci víkend vráti po piatich rokoch do Londýna, kde na jazdcov čaká zaujímavá trať kombinujúca exteriér s interiérom.

Dvojitá Londýn E-Prix prinesie jednu zmenu. Na žiadosť jazdcov a tímov Medzinárodná automobilová federácia a vedenie šampionátu znížili objem dostupnej energie z 52 kWh na 48 kWh. Ide o krok, ktorý má zabrániť pretekom „na plný plyn“, keďže konfigurácia trate predstavuje takúto hrozbu.

Formula E sa chce držať svojich filozofických pilierov a aj naďalej chce udržať aspekt šetrenia energie v pretekoch. Nový okruh bude v porovnaní s tým, ktorý sme spoznali pred dvomi rokmi, výraznejšie zmenený.

Riaditeľ FIA pre Formulu E a inovatívne športové aktivity, Frédéric Bertrand pre The Race povedal, že toto rozhodnutie by mohlo byť doplnené experimentálnymi pokusmi, ktoré by mohli zvýrazniť výhodu útočného režimu. Ten môžu piloti použiť väčšinou dvakrát v priebehu pretekov, ale už sme videli aj podujatia s tromi aktiváciami. A niečo podobné môžeme očakávať aj v Londýne.

 

„Máme množstvo spätných väzieb. Niektorí hovoria, že by sme mali ísť len s 36 kWh, zaťtaľ čo iní tvrdia, že je všetko v poriadku. Myslím si, že 48 kWh je dobrá výzva a chceme udržať preteky v normálnom stave. Ak budeme cítiť, že je potrebné niečo upraviť, možno sa trochu pohráme s útočným režimom. Zvlášť ak môžeme pomôcť predbiehaniu,“ povedal jeden z lídrov FIA.

Rovnako pre The Race sa vyjadril ešte pred vynesením rozhodnutia aj dvojnásobný šampión Jean-Éric Vergne, ktorý bol za zníženie objemu dostupnej energie. Podľa neho by to v opačnom prípade vyznelo ako halové motokárové preteky.

„Bol by to vláčik a nikto by nepredbiehal, pretože by tu bola najmenšia úspora energie, ktorú by sme potrebovali dosiahnuť. Ak by nič nespravili, tak by to vyzeralo skutočne zle, pretože by sme do seba len narážali a neboli by to v skutočnosti preteky,“ povedal Francúz.

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *