Piloti chvália hromadné odoberanie energie a „civilizovanejšie“ preteky

foto: Formula E

Piloti Formuly E chvália hromadné odoberanie energie, ktoré vstúpilo do platnosti začiatkom tejto sezóny v saudskoarabskom Rijáde. Informuje o tom Autosport.

Nové pravidlo hovorí, že počas jazdy za bezpečnostným vozidlom alebo pod žltými vlajkami na celom okruhu je za každé kolo jazdcom odoberaná rovnaká miera energie predstavujúca jednu kilowatthodinu za minútu. Jazdci túto zmenu chvália a vyzdvihujú pestrejšie strategické možnosti, ktoré prináša.

Vlani sme takéto odoberanie energie nevideli a často sa stávalo, že po nejakej nehode a prerušení pretekov išli jazdci až do konca naplno. Mnohí to kritizovali, pretože Formula E vlani tým pádom nesplnila požiadavku ekologickosti a šetrenia energie. Nový systém bol odskúšaný počas oficiálnych predsezónnych testov vo Valencii. V Rijáde sme boli svedkami hromadného odobratia energie po kolízii medzi Antóniom Félixom da Costom a Danielom Abtom.

André Lotterer z Porsche si myslí, že nové pravidlo „produkuje o čosi civilizovanejšie preteky, predovšetkým na začiatku. Jazdci dbajú na bezpečnosť, čo je dobré, pretože dôležitejšiu úlohu zohráva stratégia a celkovo to dáva väčší zmysel. Tento spôsob je podľa mňa správny.“

Stoffel Vandoorne sa v Rijáde postaral o dve tretie miesta pre Mercedes a zmenu pravidiel takisto víta. „Myslím si, že takto má v pretekoch stratégia o čosi väčšiu váhu. Na začiatku to vyzeralo trochu pokojnejšie, pretože každý skúša odlišné veci. Či už viac šetrí alebo nie. Preto si myslím, že je to pre nás dobré.“