Piloti držia zdravie ohrozujúce diéty, kritizuje Mortara, ktorý má zdravotné problémy

Edoardo Mortara
foto: Formula E

Viacero pretekárov Formuly E kritizuje pravidlo o celkovej hmotnosti vozidla a pretekára. Podľa mnohých z nich ide o zdravie ohrozujúce podmienky. Informuje o tom The-Race.com.

Špecializovaný portál informuje, že medzi jazdcami, ktorí prikročili k extrémnym diétam patria Edoardo Mortara, André Lotterer, Jean-Éric Vergne, Lucas di Grassi a Oliver Rowland. Brazílčan di Grassi už dávnejšie kritizoval toto pravidlo a rozprúdil značnú verejnú diskusiu na túto tému.

Podľa pravidiel musí mať auto spolu s jazdcom minimálnu hmotnosť 900 kilogramov počas celého pretekárskeho dňa. Jazdci vážia od 65 do približne 80 kilogramov. Prirodzene, ťažší a zároveň vyšší piloti majú v kokpite obmedzení pohyb, kým ľahší a nižší pretekári môžu upravovať polohu svojho sedu a profitovať z lepšieho ťažiska.

Formula E zrejme zavedie minimálny váhový limit pre pilotov

 

Edoardo Mortara z Venturi kritizuje toto pravidlo a nemyslí si, že ide o správny smer. „Nežiadam výhodu, nepáči sa mi to. Ruší ma na tom to, že vo Formule E získava výhodu ľahší pilot a nie ten, ktorý je, povedzme, lepší po ľudskej stránke. Rozdiel by sa mal prejaviť technickou stránkou. Ak postavíte lepšiu a efektívnejšiu pohonnú jednotku. Takáto by mala byť Formula E. Nemali by ste si vyberať jazdca podľa toho či je ťažší alebo ľahší.“

Taliansko-švajčiarsky pretekár priznal, že úbytok váhy zhoršil jeho celkovú kondičku. „Moja terajšia váha je pre mňa extrémne nezdravá. Spôsob, ako schudnúť, je pomerne jednoduchý. Jete menej, snažíte sa zredukovať telesný tuk, ale ak už nemáte čo míňať, a ja mám päť percent telesného tuku, tak máte v istom bode množstvo problémov. Pri takom nízkom množstve ste neustále chorý. Vaša koža je tenšia a pri veľmi nízkych alebo vysokých teplotách nie ste dostatočne izolovaný.“

Edoardo Mortara
foto: Formula E

„Vrcholom tejto špeciálnej diéty je okrem menšieho prísunu jedla viac každodenného tréningu. Počas pretekárskych víkendov sa snažím dehydratovať, aby som stratil jedno alebo dve kilá. Tak je moja nevýhoda menšia,“ pokračuje víťaz zatiaľ jediných pretekov Formuly E.

Od budúcej sezóny zavedie elektrický šampionát dlho očakávané pravidlo o minimálnej hmotnosti 80 kilogramov pre pilota, vrátane penového sedadla s poťahom a jazdeckého vybavenia. Mortara by však pridal ešte päť kíl. „V porovnaní s tým, čo sme tu mali v minulosti je to krok vpred a myslím si, že je to skutočne pozitívne. Ale nemám ten pocit, že by sa tým pre mňa niečo zmenilo.“

„Myslím si, že by bolo možné navýšenie o päť kíl bez toho, aby to prinieslo nejaké veľké zmeny. Pre nás, pilotov, by to však bol obrovský rozdiel. Aspoň by som bol na tej istej úrovni ako ostatní, takže by som nemal výkonnostný trest ako teraz. Každopádne, stále budem mať problémy so zdravím, pretože na konci dňa je to môj hlavný problém. Musím počítať kalórie, vynechávať jedlá a tráviť extra hodiny na bežeckom páse a bicykli, aby som dosiahol 80 kilogramov,“ dodáva siedmy muž priebežného poradia.

Edoardo Mortara
foto: Formula E

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *