VIDEO: Piloti Formuly E podporili hendikepovaných pretekárov

foto: © FIA Formula E

Len niekoľko dní pred pretekmi v Paríži sa v predmestí francúzskej metropoly konali charitatívne preteky na podporu hendikepovaných jazdcov, ktorí sa snažia o návrat do motoršportu. Na akcii sa okrem jazdcov Formuly E zúčastnil aj pretekár Formuly 3 Billy Monger, ktorý počas minuloročnej nehody prišiel o obe nohy.

„Krátko po nehode som nevedel, či budem schopný opäť pretekať, nie to ešte s pretekármi Formuly E. Viem, aký dôležitý bol motoršport počas mojej rehabilitácie. Nielen na trati, ale aj mimo nej. Motivoval ma a stimuloval. Myslím si, že môže pomôcť mnohým ľuďom. Teraz pracujem na svojom návrate naprieč kategóriami, ale Formula E je niečo, čo ma skutočne zaujíma. Počkajme si sa uvidíme,“ prezradil Monger.

Charitatívne preteky zorganizoval priebežný líder Formuly E Jean-Éric Vergne, ktorý zároveň oslávil svoje 28. narodeniny. Jazdilo sa na jeho trati RKC. „Bol to skvelý deň. Prvýkrát sme mali na trati aj elektrické motokáry. Formula E je príkladom pre budúci motoršport a čoskoro to bude tak aj s motokárami. Dokázali sme, že sme schopní zorganizovať motokárové preteky s najlepšími pretekármi Formuly E.“

„Na mojej trati sme vždy chceli motivovať ľudí k motoršportu a pomáhať hendikepovaným jedincom. Dlhšie sme do toho zapojení a videli sme množstvo hendikepovaných pilotov, ale nikoho ako Billy, ktorý mal takúto nehodu už na začiatku kariéry. To, že sa po roku od nehody vrátil do Formuly 3 a získal pódium, je  jednoducho neuveriteľné. Pre všetkých chlapcov v jeho veku je jasným príkladom,“ dodal pilot tímu TECHEETAH.

Celé podujatie sa začali tromi osemminútovými tréningami. Piloti boli spolu s fanúšikmi zmiešaní do tímov. Nasledovala trojkolová kvalifikácia, každá časť trvala osem minút. Ako prvý skončil tím Mara Engela z Venturi pred druhým tímom Antónia Félixa da Costu z Andretti. Tretiu priečku obsadila stajňa Billyho Mongera.