Piloti očakávajú od Valencie najťažšie preteky v histórii šampionátu

foto: Formula E

Piloti očakávajú, že dvojitá Valencia E-Prix ponúkne najnáročnejšie podujatie v doterajšej histórii Formuly E. Informuje o tom Motorsport.com.

Jazdci musia v normálnych pretekoch ušetriť zhruba tretinu energie, aby dorazili do cieľa. V Španielsku by sa mala táto hranica zvýšiť zhruba o polovicu. Aj napriek zásahom do podoby trate je na nej iba málo miest, kde dokážu piloti regenerovať energiu. Formula E má za sebou 73 podujatí, ale podľa niektorých jazdcov ich vo Valencii čaká zatiaľ najnáročnejšia úloha.

Líder priebežného poradia Sam Bird z Jaguaru pred zajtrajšími pretekmi povedal: „Bude to určite to najťažšie z pohľadu dosahovania čísel. Jednoznačne. Čo sa týka jazdy naplno a energie, na normálnych tratiach je to okolo 64 percent. Tu je to viac ako 54. Naozaj to cítite. Je to ako masívna redukcia. Nejako musíme nájsť ekvivalent siedmich minút energie na preteky, aby sme prišli do cieľa.“

Čakajú nás premiérové preteky vo Valencii, víkend ponúkne dvojitú dávku akcie (Video+Harmonogram)

Na otázku, či Valencia prinesie najnáročnejšie preteky v doterajšej histórii série, odpovedal niekdajší šampión vo farbách Audi Lucas di Grassi. „Z pohľadu energetického manažmentu a percent ušetrenej energie, aby ste dokončili preteky – určite.“ Podľa neho môže byť jazda na čele v úvodných fázach nevýhodou.

„Ak zostanete vzadu, určite ušetríte energiu. Určite je tam kompromis medzi tým a množstvom ušetrenej energie. Počas piatich kôl sa niekto môže dostať z posledného na prvé miesto, ale potom sa náhle môže prepadnúť z prvého na posledné, v priebehu dvoch kôl. Tu bude šetrenie energie a balans auta vyžadovať odlišnú techniku,“ pokračuje Brazílčan.

Viacero pilotov prirovnalo preteky vo Valencii k cyklistickému podujatiu, kde je výrazným faktorom počínanie si pelotónu a striedanie jazdcov na jeho čele. „Presne to som povedal v jeden deň. Nechcem povedať, že nechcete byť prvý, ale ak sa nedokážete vpredu odtiahnuť, tak to nemusí byť tá najrozumnejšia stratégia,“ doplnil Bird.

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *