Vergne o kratšej verzii monackého okruhu: Piloti túto trať neznášajú

foto: © FIA Formula E

Viacerí piloti Formuly E sa dnes kriticky vyjadrili k trati v Monaku, kde zajtra prebehnú deviate preteky aktuálnej sezóny. Jazdcom vadí, že sa jazdí na kratšej verzii okruhu a nie na trati, ktorú využíva F1. Informuje o tom Autosport.

Šéf elektrického kolotoča Alejandro Agag sa snažil o to, aby sa piloti predstavili na kompletnej trati, lenže prezident FIA Jean Todt mal opačný názor a podľa neho potrebuje tento ešte stále nový šampionát trochu viac času.

Obhajca titulu Jean-Éric Vergne z DS TECHEETAH to pre Autosport povedal bez servítky. „Všetci piloti túto trať neznášajú. Je to ako motokárový okruh. Jedno kolo absolvujeme asi za 50 sekúnd a na štartovom rošte máme 22 áut, v budúcej sezóne ich bude 24. Na tejto trati už nemôžeme pretekať. Je primalá. Je to motokárová trať. Viac-menej rovnaký okruh je využívaný pri pretekoch motokár. Som veľmi smutný, pretože tento rok máme auto na to, aby sme jazdili na celom okruhu. Som smutný, že sa tak nedeje, pretože je to úžasná trať.“

Všetko, čo potrebujete vedieť pre zajtrajšími pretekmi:

VIDEO: V sobotu je na programe dlho očakávaná tretia Monako E-Prix

Jean-Éric Vergne
foto: © FIA Formula E

„Neviem, prečo je to tak. Nikto mi nič nehovoril, ale myslím si, že je to preto, lebo nikto nechce porovnávať časy s F1. Každý však vie, že by sme boli asi o pol minútu pomalší. Nebolo by to prekvapenie. Formula E však nie je o tom, aby mala najrýchlejšie auto planéty. Ide o čo najefektívnejšiu jazdu s elektrickou technológiu,“ doplnil Francúz.

Niekdajší šampión Lucas di Grassi sa k svojmu súperovi pridáva. „Formula E je dostatočne zrelá na to, aby nemusela byť porovnávaná s ničím iným. Relevantné by to bolo možno pre päť novinárov a asi sto ľudí v paddocku. Ľudia, ktorí Formulu E radi nemajú, by si len povedali – pozrite sa, akí sú pomalí. Koho to zaujíma? Formulu E nemôžete porovnávať s F1.“

TIP: Sledujte nás na Instagrame

foto: Audi Communications Motorsport / Michael Kunkel

„Formulu 1 zase nemôžete porovnávať s rely, pretekmi kamiónov, pretekmi lodí. Je to odlišná hra. Nie je to ľahšie ani náročnejšie. Je to jednoducho iné. Je to ako keby sme porovnávali NASCAR s IndyCar. Séria NASCAR je asi o dvadsať sekúnd pomalšia, ale nie jednoduchšia. Je to iný typ športu,“ dodal brazílsky pilot, ktorý jazdí od prvej sezóny vo farbách Audi.

Aj Sébastien Buemi sa v minulosti radoval z titulu a aktuálny pilot Nissanu by takisto radšej jazdil na plnej verzii trate. „Tento okruh nie je zlý, ale samozrejme, že by som chcel jazdiť na tom dlhšom. V minulosti sa mi tu darilo. Ak to bolo preto, že sme jazdili na krátkej trati, tak by sme ju mali nechať takto,“ dodal s úsmevom švajčiarsky jazdec, ktorý vyhrel obe predošlé Monako E-Prix.