Podoba auta tretej generácie bude zverejnená zrejme až koncom roka, možno neskôr

foto: Formula E

Vozidlo tretej generácie, ktoré by malo vstúpiť do diania na budúci kalendárny rok, by sme mali čiastočne spoznať až na konci tohto roka. Informuje o tom The Race.

Medzinárodná automobilová federácia chce, aby bol vďaka odkladu dizajn auta čo najčerstvejší. Testovanie prvotného prototypu je naplánované na posledný štvrťrok tohto roka. Premiérová jazda by vraj mala prebehnúť v polovici septembra.

Šéf okruhových šampionát FIA Frédéric Bertrand pre vyššie uvedený zdroj priblížil dva dôvody čo najneskoršieho odkladu predstavenia auta. Prvým je fakt, že stále nejestvuje kompletný návrh vzhľadu vozidla. Na tejto úlohe pracujú konzultanti FIA a šampionátu. K finalizácii by malo dôjsť práve tento mesiac.

Ďalším dôvodom je vraj to, že šampionát nechce zmiasť ľudí. Tí by si po predstavení nového auta mohli myslieť, že Gen3 bude v akcii už v ďalšej sezóne, ktorá odštartuje na budúci rok. Pritom vozidlo tretej generácie uvidíme na okruhoch až od ročníka 2022/2023.

Piloti sa sťažujú na nové pneumatikové pravidlá, éra Gen3 prinesie „lotériu“

Bertrand pre The Race naznačil, kedy by bolo predstavenie auta podľa neho ideálne. „Povedal by som, že uprostred ôsmej sezóny. To by bolo ideálne. Som však realista a myslím si, že bude náročné udržať ho v tajnosti. Uvidíme, kedy predstavíme dizajn. Najprv ho zrejme ukážeme konštruktérom. Tí tak uvidia, s čím musia pracovať.“

Konštruktéri majú čas len do konca tohto mesiaca, aby sa zaviazali novým pravidlám pre vozidlá Gen3. Zatiaľ tak urobili traja – Mahindra, DS a Dragon, ktorý zahájil „viacročnú“ spoluprácu so spoločnosťou Bosch. Prihlášky vraj budú prijímané aj neskôr ako na konci marca, ale kým tak konštruktéri neurobia, nebudú mať k dispozícii dáta o novom vozidle.

„Práve teraz finalizujeme všetky detaily návrhu, aby sme sa uistili, že so vzhľadom budú spokojní všetci v rámci FIA a Formuly E. Je to trochu, ako keď predstavujete nový model auta. Ľudia náhle cítia, že to aktuálne auto veľmi rýchlo zostarlo. A to v súvislosti s Gen2 nechceme. Do poslednej možnej chvíle chceme zostať atraktívni a príťažliví,“ dodal Bertrand.

Takto sa k prvotným informáciám o aute Gen3 vyjadril ešte vlani niekdajší šampión Lucas di Grassi:

Lucas di Grassi kritizuje Formulu E za koncept vozidla Gen3

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *