Porovnávanie Formuly E a F1 je „hlúpe“ a „absurdné“, zhodujú sa Evans a Webber

foto: Formula E

Formula E sa v Monaku musí pripraviť na jednu veľmi nechcenú vec, porovnávanie s F1. The Race v tejto súvislosti oslovilo dve motošportové osobnosti, ktoré veľmi dobre poznáme.

Vlastne od začiatku Formuly E sa tento šampionát stretáva s posmeškami zo strany zarytých zástancov F1, ktorí si nevedno z akých príčin nevedia predstaviť sériu elektrických monopostov. Tá však zažíva už siedmu sezónu a za ten čas sa percentuálny podiel takzvaných vysmievačov rapídne znížil. Tento trend bude zrejme pokračovať.

Prečo vlastne ľudia porovnávajú Formulu E s F1? Nedávno sme sa na túto tému zhovárali v jednom z našich podcastov. Je to nielen nelogické, ale dokazuje to, že tí, ktorí sa snažia tieto dve série za každú cenu porovnávať, Formulu E a jej filozofiu nepoznajú. Inak by obe série brali ako dva veľmi odlišné projekty.

Monako prinesie legendárnu trať F1 a ukončí prvú polovicu sezóny (Video+Harmonogram)

„Ľudia neporovnávajú Formulu 2 a Formulu 1 alebo áno? V F2 je tempo šokujúce. Ale nikoho to v skutočnosti nezaujíma. Takže ak je zábava dobrá, porovnávajú to iba preto, že sú to formuly,“ hovorí bývalý pilot F1 Mark Webber, ktorý poukazuje aj na veľký rozdiel v hmotnosti medzi monopostami so spaľovacím motorom a elektromotorom.

„Spaľovacia technológia je, čo sa týka hmotnosti, veľmi ľahká, ale mnoho ľudí ju nemá rado kvôli spôsobu spaľovania paliva. Elektrická energia je momentálne zjavne veľkou témou a hmotnosť v motošporte ide ruka v ruke s rýchlosťou. Takže je samozrejmé, že časy nebudú také fenomenálne. Porovnávanie je však absurdné,“ dodáva Austrálčan.

Formula E a F1 v rámci jedného víkendu? Bývalý pilot F1 Mark Webber túto ideu podporuje

Veľmi podobne to vníma Mitch Evans z Jaguaru. „Tieto autá sú z hľadiska energie veľmi dobré. Myslím si, že šírka, dĺžka a typ zákrut budú Formule E naozaj sedieť. Áno, určite tu bude porovnávanie s F1, ale musíte si uvedomiť, že je to úplne odlišné auto. Má tretinu konských síl v porovnaní s F1. Je ťažšie, má asi stotinu prítlaku, má cestné pneumatiky.“

„Pripadá mi to hlúpe, že niektorí ľudia tieto dve série porovnávajú. Uvidíte, že sa to bude neustále zrýchľovať a zrýchľovať. Zbadáte začiatok evolúcie auta Formuly E v porovnaní s F1 a to pri ďalšej generácii vozidiel. Prichádza Gen3 a bude to len a len rýchlejšie,“ doplnil Novozélanďan.

Mitch Evans
foto: Formula E

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *