Porsche môže byť s prvou sezónou vo Formule E spokojné, na konte má dve pódiá

André Lotterer
foto: Formula E

Porsche má za sebou premiérovú sezónu vo Formule E, v ktorej sa dvakrát dostalo na pódiové priečky.

Už v otváracích pretekoch to zariadil André Lotterer, ktorý skončil v Rijáde druhý a to isté sa mu podarilo v prvých berlínskych pretekoch. Skúsený Nemec bol pravidelne v prvej desiatke a od ďalších pódií nemal ďaleko, pretože v Marrákeši a štvrtej Berlín E-Prix obsadil štvrté miesto. V konečnom poradí skončil ôsmy.

„Žiaľ, v kvalifikácii som sa zasekol za iným autom a štartoval som z dvadsiateho miesta. Každopádne, pred pretekmi som bol optimista a dúfal som, že sa prederiem dopredu. Z nejakého dôvodu sa mi však v aute nedarilo. Škoda, že som rok uzavrel bez bodového zisku. Ale celkovo to pre nás bola dobrá sezóna. Mali sme dve druhé miesta, niekoľko dobrých pretekov, niektoré nám nevyšli. Stále sa máme čo učiť. Ale štart bol sľubný. Myslím si, že v budúcej sezóne budeme ešte silnejší,“ zhodnotil Nemec.

Neel Jani
foto: Formula E

Jeho kolega Neel Jani sa výrazne trápil a pookrial až v Berlíne, kde predvádzal zlepšené výkony. Prvých bodov vo Formule E sa dočkal v predposledných pretekoch sezóny, vďaka čomu sa odlepil z posledných priečok a v celkovej klasifikácii uzavrel druhú desiatku. Niekoľko hodín po skončení sezóny tím oznámil, že Janiho v novej sezóne vystrieda Pascal Wehrlein.

Švajčiar sa cez instagram poďakoval za podporu. „Dovidenia, Formula E! Občas sa veci vyvinú trochu inak, ako boli plánované, ale výsledok je aj tak pozitívny. Po dvoch dobrých finálových pretekoch odchádzam s úsmevom na tvári. Zmena šasi a nové nastavenie mi umožnili kvalifikovať sa dopredu a získať body. Ďakujem tímu a všetkým partnerom, ktorí mi dali možnosť skúsiť si Formulu E. Veľká vďaka patrí tímu za jeho tvrdú prácu počas celej sezóny. Takisto ďakujem fanúšikom, ktorí so mnou zdieľali moju cestu.“

„Andrému, Pascalovi a celému tímu prajem v novej sezóne všetko najlepšie. Pokračujte a získajte pre Porsche prvé víťazstvo. Čo sa týka mojej budúcnosti, som rád, že môžem oznámiť, že zostávam súčasťou rodiny Porsche a budem súčasťou budúcich projektov. Bližšie informácie prinesieme v nasledujúcich mesiacoch. Dúfam, že ma budete v novej fáze mojej kariéry podporovať,“ dodal Jani.

POTVRDENÉ: Porsche angažovalo Wehrleina, Jani končí

Porsche sa vo svojom prvom ročníku dostalo na konečný ôsmy post. Viceprezident Porsche Motorsport, Fritz Enzinger, zhodnotil sezónu pozitívne. „André Lotterer skončil v otváracích pretekoch druhý a postavil sa na pódium. Pridal k tomu berlínske pódium. V ôsmich z jedenástich pretekov sme bodovali. Pre nováčika Formuly E je to úžasná bilancia. Do tohto šampionátu sme vstupovali bez akýchkoľvek skúseností od partnerského alebo zákazníckeho tímu. Tvrdo sme pracovali pri dosiahnutí každého jedného úspechu. Na celý tím som nesmierne hrdý, na ľudí na trati i vo Weissachu.“

„Veľká vďaka patrí našim jazdcom a partnerom. Bez nich by nič z toho nebolo možné. Samozrejme, sezóna bola kvôli pandémii koronavírusu neočakávane prerušená. Gratulujem Formule E k organizovaniu strhujúceho finále v Berlíne, napriek všetkému. Po dlhej prestávke sme dokázali zostať sústredení, vďaka čomu sme do toho mohli ísť naplno. Boli sme odmenení dobrými výsledkami. Okamžite sa sústredíme na prípravy na nadchádzajúcu sezónu. Nazbierali sme množstvo skúseností, ktoré nás pred ďalšími výzvami posilnia. Porsche sa vo Formule E cíti ako doma. Cieľ pre ďalšiu sezónu je jasný: víťazstvo,“ dodal jeden z lídrov nemeckého konštruktéra.

Šéf Porsche pre operácie súvisiace s Formulou E, Amiel Lindesay, vnímal skončený ročník takisto pozitívne. „Celkovo sme veľmi spokojní. Vedeli sme, že vstup úplne nového tímu do šampionátu predstavuje veľkú výzvu. Ale zvládli sme ju. Druhé miesto v otváracích pretekoch v Rijáde nám na začiatku dodalo motiváciu navyše. Skúsenosti získané v priebehu sezóny boli veľmi dôležité a v budúcnosti z nich budeme profitovať. Šesť pretekov počas deviatich dní v Berlíne predstavuje veľmi intenzívnu skúsenosť, ale vďaka nej sme sa ešte viac zblížili. Už teraz sa tešíme na novú sezónu.“

Amiel Lindesay
foto: Formula E

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *