Porsche prešlo zmenami, v Rijáde by rado zopakovalo vlaňajšie pódium Lotterera

André Lotterer
foto: Porsche AG

Porsche začína svoju druhú sezónu vo Formule E, štart premiérovej vlani v Rijáde mu vyšiel na jednotku. André Lotterer obsadil v otváracích pretekoch druhé miesto a hneď pri premiére nemeckého konštruktéra v šampionáte skončil na pódiu.

V tíme sa udiali isté zmeny. André Lotterer zostal na poste pretekára, ale Neela Janiho vymenil Pascal Wehrlein, ktorý vlani v polovici sezóny náhle opustil Mahindru. Inžinieri vo Weissachu zlepšili vlaňajšiu pohonnú jednotku a zmeny sa udiali aj v štruktúrach tímu. Novým technickým projektovým lídrom pre Formulu E sa stal Martin Füchtner, ktorý nahradil Malteho Hunekeho.

Šéf Porsche pre operácie v rámci Formuly E, Amiel Lindesay, verí v úspešný ročník. „Nevieme sa dočkať pretekov po skutočne dlhej pauze. Štart novej sezóny je vždy vzrušujúci. Tentoraz sme omnoho lepšie pripravení a v porovnaní s vlaňajškom máme vyššie očakávania. Kvôli pandémii bola sezóna veľmi krátka. Pre nás, nováčikovský tím, to bol veľký hendikep. Nenabrali sme skúsenosti na tratiach, na ktorých mali prebehnúť napokon zrušené preteky. Teraz dúfame v plný a pre nás úspešný rok.“

Pascal Wehrlein a André Lotterer
foto: Porsche AG

„Motivovať tím v týchto časoch bolo náročné. Sme pretekársky tím a chceme pretekať. Lockdown mal výrazný dopad aj napriek virtuálnym možnostiam, vďaka ktorým sme mohli ďalej vyvíjať naše auto. Potom prišlo zrušenie otváracích pretekov v Čile. Každopádne, veľmi rýchlo sa vieme prispôsobiť zmenám. Flexibilita je súčasťou nášho každodenného života. Vždy sme mali tímového ducha a spolupatričnosť, takže do tejto sezóny vstupujeme plní motivácie,“ pokračuje jeden z lídrov Porsche.

„Naša nováčikovská sezóna bola poriadne turbulentná. Chýbala nám vyrovnanosť výkonov, ktorá je nutná, ak chceme byť na konci medzi najlepšími. Ale v prvom roku je to úplne normálne. Teraz musíme spraviť ďalší krok vpred. Musíme vziať skúsenosti z našej debutovej sezóny, môžeme sa sústrediť na výkon na trati a na zrýchlenie nášho auta. Ak sa nám to podarí, tak budeme môcť plniť naše ciele. Chceme vyhrávať preteky a stať sa majstrami sveta,“ dodal Lindesay.

André Lotterer vlani šokoval celé pole. O jeho kvalitách niet pochýb, ale druhé miesto pre Porsche v otváracích pretekoch sezóny bolo predsa len prekvapením. „Formula E je skutočne náročný šampionát. Ak chce byť človek úspešný, musí spojiť viacero vecí dohromady. Dôležité je kvalifikovať čo najvyššie, prejsť pretekmi bez akýchkoľvek problémov, mať dobrú stratégiu. K tomu všetkému je potrebné pridať dobre vybalansované auto. Veľkou výzvou bude príprava na eventuálne nepredvídané zmeny. To je kľúč k úspechu.“

Porsche sa sústredí na Formulu E, chce víťazstvá a tituly

„Zo všetkých tímov máme najstrmšiu krivku učenia sa práve my. Očakávam dobrý výkon. Počas našej debutovej sezóny sme sa naučili veľa vecí. Rovnako tak počas testovacích jázd. Videli sme, že naši inžinieri odviedli pri vývoji skvelú prácu. Takže áno, to zmenilo naše ciele. V našej prvej sezóne sme chceli pódium a to sme dosiahli. Teraz chceme zvíťaziť. Samozrejme, to zvyšuje tlak, ale som presvedčený, že to zvládneme,“ pokračuj skúsený Nemec.

Novou tvárou v Porsche je Pascal Wehrlein, ktorý v polovici minulej sezóny opustil Mahindru a upísal sa nemeckému konštruktérovi. „Táto prestávka bola pre mňa extrémne dlhá. Neviem sa už dočkať. Naposledy som pretekal pred rokom v Marrákeši. Pochopiteľne, medzitým sme testovali a dosiahli dobrý progres, ale to nenahrádza pretekanie. Každý v tíme chce počas pretekov ukázať, čo sa naučil vo fáze testovania. Dúfam v úspešný štart.“

„Mojím cieľom je víťazstvo v pretekoch. Nočnú jazdu si skutočne užívam. Atmosféra je veľmi špeciálna. Všetko sa zdá byť omnoho rýchlejšie. Trať bude jasne osvetlená. Ako pilot sa musím naozaj koncentrovať, pretože zorné pole je menšie a ťažšie sa spoznávajú referenčné body. Ale aspoň nebudeme oslepení slnkom,“ uzavrel ambiciózny Nemec.

PODCAST: Nová sezóna Formuly E štartuje v piatok, takto ju vidí komentátor Eurosportu Zdeněk Míka

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *