Porsche sa pripravuje na vstup do Formuly E, pilotov si zatiaľ nevyberá

Porsche - lakovanie
foto: Sean Bull

Koncom budúceho kalendárneho roka vstúpi do Formuly E ďalšia významná značka s bohatou motoršportovou tradíciou. Porsche sa už svedomito pripravuje na svoj príchod do elektrického šampionátu.

Novým športovým riaditeľom koncernu Volkswagen, do ktorého patrí aj Porsche, sa stal iba nedávno Rakúšan Fritz Enzinger, ktorý pre auto-touring prezradil, prečo si Porsche vybralo po odchode z WEC práve Formulu E.

„Vstup do Formuly E odráža stratégiu Porsche do roku 2025. Okrem tradičných vozidiel GT je v nej zakotvený aj plne elektrický monopost. Oboje by sa mali v budúcom motoršporte udomácniť. Formula E je momentálne najvýznamnejším prostredím pre vysokovýkonnú elektromobilitu,“ tvrdí dlhoročný motoršportový odborník.

„Séria sa vyvíja veľmi dobre, budí pozornosť, otvára mestské priestory. Konkurenčný boj je silný, preteky napínavé. Od šiestej sezóny, do ktorej vstúpime koncom roka 2019 aj my, bude vývoj ešte otvorenejší. Navyše, s dlhším dojazdom vďaka novým batériám a bez výmeny áut. Vďaka tomu bude Formula E atraktívna,“ myslí si Enzinger.

Porsche - lakovanie

Športový riaditeľ koncernu Volkswagen si myslí, že výzvu pri vývoji predstavuje predovšetkým pohonná jednotka a softvérové varianty. Elektrickému motoršportu predpovedá skvelú budúcnosť, podobne to však vníma aj pri spaľovacích motoroch a hybridoch. Porsche sa začína obzerať aj po pretekároch.

„Táto otázka ešte nie je na mieste. Určite máme dostatok špičkových pretekárov. Všetkých šesť pilotov LMP1 zostáva zazmluvnených a pre rok 2018 im musíme nájsť dobré úlohy. O roku 2019 sa budeme rozhodovať spoločne s pilotmi až keď nastane správny čas,“ prezradil Enzinger, ktorý na záver odľahčene dodal, že prvé víťazstvo Porsche vo Formule E očakáva najneskôr v posledných pretekoch šiestej sezóny (2019/2020).