Porsche zatiaľ neplánuje vstup do Formuly E

Predstavitelia automobilky Porsche vyhlásili, že v dohľadnej dobe nevstúpia do Formuly E a ani do žiadneho iného projektu, ktorý by spadal pod inú motoršportovú elektrickú sériu. Odhalenie nového konceptu Porsche Mission E na frankfurtskom autosalóne vyvolalo otázky týkajúce sa ambícií automobilky.

Šéf sekcie Porsche LMP1 Fritz Enzinger však špekulácie zničil už v zárodku: „Je príliš skoro na to povedať, že vytvoríme elektromobil pre pretekárske účely. Máme množstvo skúseností s hybridmi, ale toto je pre nás niečo úplne nové a je to vec budúcnosti. Formula E sa v prvje sezóne predviedla výborne, ale je to ešte veľmi nové. Napriek tomu to budeme pozorne sledovať.“

Enzinger schladil aj tých, ktorí chcú vidieť nový koncept Mission E priamo na cestách. „V tejto chvíli je to len koncept,“ povedal. Mission E využíva podobné permanentne magneticky zosynchronizované motory (PMSM) a brzdový systém, ktorý bol využitý vo víťaznom monoposte tohtoročnej Le Mans Porsche 919 Hybrid LMP1.

„Je tu veľa prepojení s technológiami LMP, napríklad motory. Máme dobrú technológiu, ktorá bola vyvinutá úplne odlišnými oddeleniami v Porsche. Vo Frankfurte to malo veľký úspech a prináša to so sebou veľmi zaujímavé posolstvo,“ pokračuje Enzinger.

Pod kapotou Mission E sa skrýva viac ako 600 koní. Na jedno nabitie prejde viac ako 500 kilometrov. Ide o koncept s pohonom a riadením všetkých štyroch kolies. Nabíjanie na úroveň 80 percent trvá približne pätnásť minút. Z nuly na stovku zrýchli za tri a pol sekundy a maximálna rýchlosť predstavuje 200 až 250 km/h.

Zdroj: Motorsport.com, foto: Porsche

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *