POTVRDENÉ: Mercedes po budúcej sezóne opustí Formulu E, ale…

foto: Daimler

Mercedes dnes oficiálne potvrdil svoj budúci odchod z Formuly E, o ktorom sa hovorilo už niekoľko týždňov. Podľa vyhlásenia sa chce sústrediť na F1, tím by však aj napriek tomu mohol pokračovať v šampionáte.

Sága okolo Mercedesu trvala niekoľko mesiacov a pred nedeľnými pretekmi v Berlíne sa objavili informácie, že k oznámeniu skončenia pôsobenia príde dnes. To sa aj stalo.

Člen predstavenstva zodpovedný za výskum a prevádzkový riaditeľ Mercedes-Benz Markus Schäfer povedal, že Formula E už nemôže byť súčasťou motošportového programu značky. Daimler, ktorý je len tretinovým vlastníkom tímu F1, musel svoj finančný vklad do chodu celého kolotoča výraznejšie zredukovať.

„V Mercedes-Benz sme sa všetci zaviazali, že budeme v tejto dekáde naplno bojovať proti klimatickej zmene. To si vyžaduje rýchlejšiu zmenu našej spoločnosti, produktov a služieb smerom k softvérovo riadenej budúcnosti bez emisií. A aby sme to dosiahli, musíme sa plne zamerať na naše hlavné činnosti,“ stojí vo vyhlásení.

„V motošporte bola Formula E dobrým vodičom pri dokazovaní našej expertízy a budovaní našej značky Mercedes-EQ, ale v budúcnosti budeme aj naďalej tlačiť na technologický pokrok, predovšetkým na stránku elektrického pohonu. Sústredíme sa na Formulu 1,“ dodal Schäfer. Marketingová viceprezidentka Mercedesu Bettina Fetzerová takisto podčiarkla fakt, že nosnou platformou pre nemeckého konštruktéra a predovšetkým AMG bude v najbližších rokoch F1.

 

Prvé obavy súvisiace s odchodom Mercedesu nastali ešte v marci, keď nemecký konštruktér nedodržal termín, ktorí mali záujemcovia na registráciu do éry Gen3. Tieto ťahanice trvali niekoľko mesiacov. Mercedes medzitým podpísal opciu o možnom budúcom vstupe, ale tieto kroky boli v posledných týždňoch považované za irelevantné.

Ako niekoľkokrát informoval web The Race, tím by mohol fungovať vo Formule E aj po odchode továrenskej podpory. V hre by mohol byť Lawrence Stroll, ktorý by mohol do Formuly E priniesť značku Lagonda spadajúcu pod Aston Martin. Akcionárom britského konštruktéra je, mimochodom, šéf Mercedesu v F1 Toto Wolff.

 

Nemusí to byť úplný koniec

Dnešné vyhlásenie Mercedesu neprinieslo len potvrdenie plánovaného odchodu, ale dokazuje snahy o zachovanie stajne na štartovom rošte. Vedenie súčasného tímu vraj začalo so zvažovaním možnosti, ako byť súčasťou éry Gen3. V hre je aj predaj novému vlastníkovi.

Šéf Mercedesu vo Formule E Ian James chce tento projekt takisto zachrániť. „V posledných rokoch sme boli extrémne šťastní, že sme sa pri budovaní špičkovej Formuly E mohli tešiť z podpory značky Mercedes-Benz. Rád by som sa poďakoval spoločnosti za jej vieru a podporu počas tejto cesty.“

„Všetci dúfame, že to zavŕšime úspešnou ôsmou sezónou. Aj keď sa Mercedes-Benz rozhodol pre odchod, uznávame hodnotu a silu Formuly E. Preto budeme pre tím hľadať najlepšie možnosti, ako pokračovať v súťaži aj po ôsmej sezóne,“ dodal.

De Vries je prvým šampiónom bez minulosti v F1, uvidíme ho vo Williamse?

 

Mercedes opustí Formulu E už po troch rokoch svojho pôsobenia. Po budúcej sezóne tak zostane v šampionáte z nemeckého kvarteta Audi, BMW, Mercedes, Porsche iba posledný menovaný.

V súvislosti s érou Gen3 máme potvrdených štyroch veľkých konštruktérov – Jaguar, DS, Porsche a Nissan. Okrem nich sú to aj Mahindra, NIO 333 a Dragon Penske. V hre je stále aj príchod ďalšieho konštruktéra. Bude zaujímavé sledovať, kto nahradí odchádzajúce Audi. Podobná situácia čaká o rok aj na Andretti, pretože americký tím bude v budúcej sezóne využívať naďalej motory BMW, ale potom sa táto spolupráca skončí.

Šéf Formuly E Jamie Reigle povedal, že Formula E má stále veľkú podporu konštruktérov a táto pozícia by mala byť silnejšia najmä po prijatí nového rozpočtového stropu. „Mercedes bol počas éry Gen2 pre Formulu E hodnotným partnerom. Tešíme sa na spoluprácu s tímom pri objavovaní možností ich účasti v ére Gen3, ktorá nastane v roku 2023.“

„Šesť svetových vedúcich konštruktérov sa hlási k technologickému plánu Gen3 a rozširujúcemu sa kalendáru o ďalšie svetové mestá. Spolu s FIA predstavíme finančné predpisy na zvýšenie udržateľnosti tímov a konštruktérov Formuly E. Chceme sa uistiť, že náš šport bude aj naďalej slúžiť ako hybná sila pri prechode k elektromobilite,“ dodal Kanaďan.

Odchod Mercedesu bude pre Formulu E určite stratou a najmä na prvý pohľad sa to nejaví ako dobré znamenie. Na druhej strane to však môže priniesť zaujímavé možnosti. A ako povedal prezident FIA Jean Todt: „Konštruktéri prichádzajú a odchádzajú.“ Nikde nie je napísané, že sa Mercedes do Formuly E už nikdy nevráti.

foto: Daimler

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *