Pravidlá pre Gen3 majú priniesť veľkú zmenu, prilákajú nové značky?

foto: Formula E

Formula E zažíva svoju siedmu sezónu, ale v zákulisí sa už niekoľko mesiacov pracuje na pravidlách pre éru Gen3. Tá by mala začať sezónou 2022/2023.

Nové autá tretej generácie by sme mali spoznať koncom tohto roka, respektíve ich podobu. V akcii priamo na trati sa očakávajú od budúceho roka. Jednou z kľúčových zmien má byť návrat boxových zastávok s rýchlym nabíjaním a celkový výkon na úrovni 600 kW. Kapacita batérie by sa mala znížiť o päť percent a nové autá by mali byť v porovnaní s Gen2 o 120 kg ľahšie.

Spoluzakladateľ a jeden z jej lídrov Alberto Longo v rámci panelu Future Power, na ktorý sa odvoláva Motorsport.com, prezradil, že plánované menšie rozmery auta a zvýšený výkon by mohli byť pre samotné pretekanie veľkou zmenou. V podstate ide o to, aby bola Formula E relevantnejšia pre produkciu cestných vozidiel.

Podoba auta tretej generácie bude zverejnená zrejme až koncom roka, možno neskôr

„Rýchlonabíjanie a viac ovládacích prvkov nasmerujú investíciu do kľúčových oblastí v smere z pretekov na cesty. Pre Gen3 to bude absolútne kľúčové. Úprimne povedané, chceme sa uistiť, že Formula E je atraktívnou ponukou pre perspektívne značky a tímy. Tieto pravidlá by to snáď mohli dosiahnuť. Gen3 bude skokovou zmenou pre športový produkt a pre prenos technológie mobility,“ prezradil Španiel.

Jeden z lídrov šampionátu prezradil, že cieľom bolo vytvoriť čo najefektívnejšiu pohonnú jednotku, ktorá by bola relevantná pre cestné automobily. „Formula E musí zostať relevantná pre bežné cesty. Ale takisto musí byť konkurencieschopná a cenovo dostupná. Zaisťujeme to zavedením rozpočtového stropu pri vývoji Gen3 a takisto prostredníctvom finančných predpisov.“

„Sústredil by som sa na vytvorenie čo najefektívnejšej pohonnej jednotky. To je presne to, čo je priamo prenášané do vozidiel zajtrajška. Pravdepodobne dnes môžem povedať, že konštruktéri vo Formule E sú ako na testovacom stolíku, kde skúšajú nové technológie. Po druhé, je to marketingová platforma na promovanie seba ako lídrov v oblasti elektromobility a inovácií,“ doplnil Longo.

Alberto Longo
foto: Formula E

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *