Prečo je vo Formule E také náročné vyhrať dve podujatia za sebou? (Video)

foto: Formula E

Formula E patrí medzi najnáročnejšie šampionáty v hierarchii motoršportových disciplín. Tento názor potvrdzuje zaujímavá štatistika. Len piatim pilotom sa od roku 2014 podarilo vyhrať minimálne dve podujatia za sebou.

Prvým bol v druhej sezóne, teda v rokoch 2015/2016, Lucas di Grassi z Audi, ktorý triumfoval v americkom Long Beach a následne v Paríži. V tej istej sezóne to zopakoval pilot Renaultu Nicolas Prost, keď vyhral obe časti dvojitej Londýn E-Prix, kde získal titul jeho vtedajší tímový kolega Sébastien Buemi. Švajčiar sa v ďalšej sezóne pridal k Prostovi s di Grassim a zatiaľ ako jediný vyhral tri preteky za sebou. Podarilo sa mu to v Hongkongu, Marrákeši a Buenos Aires. Aby toho nebolo málo, tak v tej istej edícii vyhral aj po sebe idúce E-Prix v Monaku a Paríži.

Štvrtým do partie je Sam Bird, ktorý vo farbách Virginu vyhral dvojitú New York E-Prix. V sezóne 2017/2018 zažiaril Felix Rosenqvist, ktorý sa postaral o dve výhry v sérii pre Mahindru, keď triumfoval v Honkgongu a Marrákeši. Zatiaľ posledným úspešným dvojnásobným víťazom v rade je di Grassi z tej istej sezóny. Brazílčan vyhral v Zürichu a New Yorku.

Predošlá sezóna a ani aktuálny ročník, ktorý je prerušený pre hrozbu koronavírusu, nepriniesli dve výhry jedného pilota v sérii. V posledných ôsmich pretekoch sme zaznamenali osem rôznych víťazov. Naskytá sa oprávnená otázka – prečo? Je za tým zvláštny kvalifikačný formát, ktorý zvýhodňuje pilotov na horších miestach? Víťazi a favoriti často štartujú z horších miest a musia sa prebíjať dopredu. Alebo za to môže veľmi podobný výkon väčšiny vozidiel? Viac možno prezradí nasledovné video.

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *