Prečo prišlo Porsche po diskvalifikácii o svoje prvé víťazstvo vo Formule E?

Pascal Wehrlein
foto: Formula E

Pascal Wehrlein a Porsche včera podali výborný výkon a preteky vyhrali, no prišla diskvalifikácia pre „nedeklarovanie pneumatík.“ O čo vlastne ide?

Nemecký pilot dominoval počas kvalifikácie i počas pretekov, v ktorých sa s minimálnymi prestávkami držal na čele. Už-už to vyzeralo na jasnú záležitosť Porsche, keď prišla nečakaná informácia o vyšetrovaní oboch áut nemeckej značky. Len niekoľko sekúnd po prejazde šachovnicovou vlajkou boli piloti Porsche diskvalifikovaní.

Samotný tím najprv nechápal, prečo bol vyšetrovaný. Je to však celkom zrejmé. Stajne musia v povinnom technickom preukaze uviesť, na ktorých pneumatikách budú jazdiť. Ako informuje The Race, táto informácia musí byť technickému oddeleniu FIA odoslaná s desaťminútovým časovým predstihom.

Podľa šéfa tímu Amiela Lindesaya Porsche nezadalo správne identifikačné čísla. „Žiaľ, pneumatiky boli v systéme, ale chýbalo nám stlačenie jedného tlačidla, aby boli publikované,“ povedal Novozélanďan okamžite po pretekoch.

Puebla zažila dvojité víťazstvo Audi, víťazné Porsche diskvalifikovali! (Video)

Ešte počas pretekov dostal Wehrlein informáciu o možnom päťsekundovom treste. V tom čase viedol nemecký jazdec o zhruba štyri sekundy pred prenasledovateľmi. Hovorkyňa tímu po pretekoch celú situáciu ozrejmila. „Až do posledného kola sme nevedeli, ako to dopadne. Išlo len o preventívne opatrenie, pretože sme nevedeli, čo sa vyšetruje.“

Okamžite po prejazde cieľom dostal Wehrlein do vysielačky správu o diskvalifikácii. Jeho reakcia bola pochopiteľná: „Žartujete! Ako môžete nedeklarovať pneumatiky? Nedáva to zmysel!“

Z toho istého dôvodu boli diskvalifikovaní aj obaja piloti Nissanu, Oliver Rowland a Sébastien Buemi.

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *