VIDEO: Premiérové preteky v San-ja vyhral pre domáci tím obhajca titulu Vergne

Jean-Éric Vergne
foto: © FIA Formula E

Neuveriteľná séria pokračuje. V premiérovej San-ja E-Prix zvíťazil obhajca titulu Jean-Éric Vergne na DS TECHEETAH a stal sa šiestym víťazom v šiestych pretekoch aktuálnej sezóny. K tomu pridal aj najrýchlejšie kolo pretekov. Na druhom mieste finišoval víťaz kvalifikácie Oliver Rowland, ktorý po predošlých zlyhaniach dosiahol pre Nissan zaslúžený úspech. Tretí skončil nový líder priebežného poradia António Félix da Costa na BMW.

Dobrý výsledok pred domáci tím DS TECHEETAH podčiarkol štvrtým miestom André Lotterer. Farby Audi zachraňoval piatym miestom Daniel Abt, keďže jeho kolega Lucas di Grassi v závere vypadol po kolízii s Robinom Frijnsom zo zákazníckeho Virginu. Jeho kolega a doterajší líder Sam Bird skončil hneď na začiatku po kontakte so Stoffelom Vandoornom z HWA. Skvelú formu Nissanu potvrdil šiestou pozíciou Sébastien Buemi, ktorý dokázal bodovať aj napriek tomu, že do pretekov štartoval z boxov. Švajčiar však po pretekoch dostal trest za kolíziu s Frijnsom a po desaťsekundovej penalizácii sa prepadol na ôsme miesto.

foto: © FIA Formula E

Bodov sa po hluchom Hongkongu dočkala aj Mahindra. Jerome d´Ambrosio skončil šiesty nasledovaný Pascalom Wehrleinom. Je až neuveriteľné, aké konzistentné výkony podáva Mitch Evans z Jaguaru. Novozélanďan bodoval vo všetkých doterajších pretekoch piateho ročníka. Naopak, jeho kolega Nelson Piquet ml. zažíva najhoršiu sezónu vo Formule E. Preteky v San-ja nedokončil a na konte má stále iba bod z Rijádu. Prvú bodovanú desiatku uzavrel Felipe Massa.

Priebežné poradie

Staronovým lídrom sa stal António Félix da Costa pred Jeromom d´Ambrosiom a na tretiu priečku sa vyšvihol Jean-Éric Vergne. Prvých šesť pretekárov delí od seba len desať bodov. Vyrovnané je to aj medzi tímami. Prvú pozíciu si udržal Virgin, ktorý má rovnaký počet bodov ako druhá Mahindra. Tretie je AudiPozrite si kompletné priebežné poradie.

Priebeh

Buemi štartoval napokon z boxov, pretože počas kontroly po kvalifikácii prišli komisári na to, že brzdy nefungovali podľa predpisov. Švajčiar bol diskvalifikovaný a musel tak štartovať z garáže.

Hneď na začiatku pretekov mal problém Felipe Nasr, ktorý zostal stáť na trati.

Už po troch minútach sa s pretekmi rozlúčil doterajší líder Bird, ktorý svoj Virgin zaparkoval mimo trate. Práve na kontakt s Birdom doplatil Stoffel Vandoorne, ktorý monopost HWA do cieľa nedovedie.

Prvých desať minút pretekov sa nieslo v znamení boja o každý centimeter. Prvá šestica vytvorila vláčik.

Polhodinku pred koncom pretekov sa v problémoch ocitol aj druhý pilot tímu DRAGON. José María López zostal stáť na trati a to preňho znamenalo koniec

Ďalším pilotom v problémoch bol Gary Paffett, ktorý musel odstúpiť. Tím HWA tak preteky v San-ja nedokončil ani s jedným autom.

V polovici pretekov sa pred Rowlanda dostal Vergne.

Necelých dvadsať minút pred koncom musel z pretekov odstúpiť Alexander Sims na BMW, ktorého na stenu natlačil Lotterer. Na trať následne vyšlo bezpečnostné vozidlo. Po niekoľkých minútach boli preteky prerušené červenými vlajkami a začalo sa s odpratávaním Simsovho auta.

Medzitým odstúpil po kontakte aj Nelson Piquet ml. z tímu Jaguar, ktorého mizéria v tejto sezóne pokračuje.

Na konci došlo k nepríjemnému kontaktu medzi Frijnsom a di Grassim.

Výsledky San-ja E-Prix

#

pilot

tím

čas

1.

Jean-Éric Vergne

DS TECHEETAH

1:02:50,185

2.

Oliver Rowland

Nissan e.dams

+1,762

3.

António Félix da Costa

BMW i Andretti Motorsport

+3,268

4.

André Lotterer

DS TECHEETAH

+4,631

5.

Daniel Abt

Audi Sport Abt Schaeffler

+5,972

6.

Jerome d´Ambrosio

Mahindra Racing

+17,340

7.

Pascal Wehrlein

Mahindra Racing

+18,367

8.

Sébastien Buemi*

Nissan e.dams

+19,405

9.

Mitch Evans

Panasonic Jaguar Racing

+20,646

10.

Felipe Massa

Venturi

+27,739

11.

Oliver Turvey

NIO

+31,453

12.

Tom Dillmann

NIO

+32,654

13.

Edoardo Mortara

Venturi

+38,208

14.

Robin Frijns

Envision Virgin Racing

+ 1 kolo

15.

Lucas di Grassi

Audi Sport Abt Schaeffler

+ 2 kolá

16.

Nelson Piquet ml.

Panasonic Jaguar Racing

nedokončil

17.

Alexander Sims

BMW i Andretti Motorsport

nedokončil

18.

Gary Paffett

HWA RACELAB

nedokončil

19.

José María López

GEOX DRAGON

nedokončil

20.

Stoffel Vandoorne

HWA RACELAB

nedokončil

21.

Sam Bird

Envision Virgin Racing

nedokončil

22.

Felipe Nasr

GEOX DRAGON

nedokončil

* – Buemi dostal trest za kolíziu s Frijnsom.

Ďalšie preteky sú na programe 13. apríla v Ríme.

Tagy: