Premiérový kalendár Extreme E skompletizoval Senegal (Video)

Alejandro Agag
foto: Extreme E

Západné pobrežie Afriky skompletizovalo premiérový kalendár šampionátu Extreme E, ktorý sa začne v roku 2021. Predstavitelia série i Senegalu potvrdili, že dejiskom pretekov bude prostredie jazera Lac Rose.

Zakladateľ a šéf Extreme E Alejandro Agag v posledných hodinách zverejnil na sociálnych sieťach príspevok z bližšie nešpecifikovaného afrického prostredia, kde spoločne s prezidentom tamojšej motoršportovej federácie Abdoum Thaimom a dobrovoľníkmi čistil pláže a priľahlé miesta. Lac Rose sa nachádza približne 30 kilometrov od senegalského hlavného mesta Dakar.

„Veľmi sa teším, že naším oceánskym kolom bude podujatie v Senegale,“ prezradil Agag. „Je to oblasť s úžasnou prírodnou krásou. Žiaľ, rovnako ako mnohé iné svetové pobrežné oblasti, aj táto čelí rôznym klimatickým výzvam. Toto pobrežie stráca každý rok tri až štyri metre. Môže za to predovšetkým ubúdanie grónskych ľadovcov, aj keď sme viac ako 6500 kilometrov vzdialení od polárneho kruhu.“

„Dúfame, že Extreme E inšpiruje športových fanúšikov spoločne s komunitami a vládami vybraných lokalít. Veríme, že dosah bude väčší, aby sme zvýšili ambície súvisiace s klimatickými zmenami a zjednotili naše snahy obmedziť otepľovanie na 1,5 stupňa Celzia ročne. Sú to preteky, ktoré môžeme – a musíme – vyhrať, aby sme zabránili hrozbám extrémnych teplôt, topiacich sa ľadovcov, zvýšenia hladín oceánov, sucha, záplav, ktoré by postihli stovky miliónov ľudí, vrátane tých v Senegale,“ pokračuje Španiel.

Rodiaci sa šampionát napĺňa svoju víziu presahujúcu hranice motoršportu. „Dnes, pri príležitosti zverejnenia poslednej lokality, štartuje spolupráca s lokálnymi organizáciami, ktorá dá dohromady komunitu čističov pláží, kde sa budú konať preteky. Zo zozbieraných plastov budú vyrobené ekologické tehly, ktoré poslúžia na výstavbu kúpeľní pre viac ako 300 žiakov. Momentálne majú k dispozícii len dve. Prvým krokom je vytvorenie dlhodobého vzťahu s miestnou komunitou,“ dodal Agag.

Senegal je piatou a poslednou lokalitou, ktorú ponúkne premiérový ročník. Okrem africkej krajiny zavítajú elektrické terénne SUV aj do Grónska, Amazonského pralesa v Brazílii, Saudskej Arábie a do Himalájí v Nepále.

Extreme E otestuje svoje elektrické SUV na Rely Dakar