Premiérový ročník Extreme E prinesie preteky v Himalájach

foto: Pixabay

Himaláje privítajú jedno z piatich podujatí premiérovej sezóny šampionátu Extreme E, ktorý štartuje začiatkom roka 2021. Dnes to potvrdili predstavitelia Nepálu a zástupcovia novovznikajúcej motoršportovej série, ktorá ponúkne preteky elektrických terénnych SUV.

Priekopnícky projekt prinesie horské preteky asi 400 kilometrov od hlavného mesta Káthmandu v regióne Mustang. Na účastníkov nečaká nič jednoduché, pretože okrem náročného terénu sa budú musieť vyrovnať aj so značnou nadmorskou výškou. Trať bude umiestnená vo výške asi 2700 metrov nad morom.

Zakladateľ a šéf série Alejandro Agag pri tejto príležitosti povedal: „Extreme E ponúkne vôbec prvé preteky v takejto nadmorskej výške. Himalájsky región je veľkolepý a jedinečný svojím neuveriteľným terénom pre takéto preteky. Na popredných svetových jazdcov, inžinierov a tímy čaká najťažší test. Sme priamo v srdci tohto pohoria, je to neuveriteľné miesto.“

Nepál je z hľadiska klimatických zmien dôležitou krajinou, keďže práve Himaláje disponujú najväčšou koncentráciou ľadovcov mimo polárnych oblastí. Globálne otepľovanie by mohlo zapríčiniť stratu až dvoch tretín z celkového množstva ľadovcov.

Poznáme tak štvrté dejisko premiérovej sezóny, ktorým sa stal Nepál. Ako prvé sa v kalendári úvodného ročníka objavilo Grónsko, potom pribudla Brazília, len nedávno Saudská Arábia a dnes aj Himaláje. Čakáme už iba na posledné dejisko, ktoré skompletizuje itinerár premiérovej sezóny 2021.

Šampionát Extreme E ukázal svetu svoje elektrické SUV! (FOTO+VIDEO)