Priatelia Zeme chcú vedieť viac o pripravovanom projekte Extreme E

foto: Pixabay

Svetová organizácia Priatelia Zeme požaduje viac detailov od tvorcov pripravovanej pretekárskej série Extreme E. Štart šampionátu elektrických SUV off-roadov je naplánovaný na január 2021.

Priatelia Zeme chcú vedieť, aké zámery má pripravovaný projekt, ktorý má usporiadať sériu piatich pretekov na odľahlých miestach, kde sa negatívne prejavujú klimatické zmeny. Má ísť o skutočne extrémne dejiská ako Arktída, Sahara, Himaláje, Amazonský prales či ostrovy v Indickom oceáne. Šéf série Alejandro Agag pri prezentácii projektu prezradil, že jeho cieľom je poukázať na problémy, ktoré trápia našu planétu. Tým pádom by sa podľa neho dalo predísť ďalším škodám globálnych rozmerov.

Šéf výskumu Priateľov Zeme Mike Childs pre Autosport prezradil, že cieľ Extreme E je dobrý, avšak požaduje ozrejmenie, ako táto séria predíde ďalším škodám. „Príchod elektrických áut do pretekania je rýchlym posunom k tak potrebnej inovácií a koncu uhlíkových emisii v súkromnej preprave. Mnoho inovácií potrebných pre motoršport je používaných bežne. Každopádne, zameranie na oblasti poškodené klimatickými zmenami a ďalšími environmentálnymi škodami by malo viesť k obnovovaniu. Nechceme túto myšlienku hneď zamietnuť. Je tam ale veľké ale. Organizátori musia vysvetliť, ako takéto podujatie nebude ďalej škodiť a ako využije zisky na podporu miestnych ľudí.“

Viac o Extreme E:

Projekt Extreme E bol prezentovaný deviatim konštruktérom, tvrdí Agag

Podľa dostupných informácií má Extreme E spolupracovať s miestnymi komunitami a pomáhať im pri problémoch, ktoré ich trápia. Celý šampionát je však ešte vo veľmi ranej fáze a tak je náročné čokoľvek odhadovať. Dejiská jednotlivých pretekov by mali byť dôsledne vyberané tak, aby zabránili ďalším škodám.

Túto úlohu bude mať na starosti britský bádateľ a ochranár David de Rothschild. „V tejto chvíli by som mal byť kritikom tohto projektu. To by sa ale mohlo zmeniť. Som veľmi kritický a dal som jasne najavo, že sa musíme sústrediť na veľmi prísne environmentálne kritéria. Toto je nie je greenwashing. Ak to tak je, tak končím. Máme šancu. Pre mnohých v Extreme E bude náročné zmeniť vlastné zmýšľanie. Avšak deje sa to, je tu otvorenosť a zvedavosť. Môžete len tak vysedávať a byť negatívny, alebo sa pokúsiť o niečo, čo celú vec posunie správnym smerom.“