Prichádza E1, vizionár Agag spúšťa preteky elektrických motorových člnov! (Video)

RaceBird
Zdroj: E1

Dnes bola predstavená nové pretekárska séria, ktorej plný názov znie UIM E1 World Electric Powerboat Series. Tento projekt má priniesť revolúciu námorníckeho prostredia. Pôvodne sme mali sledovať live stream, ten sa ale kvôli technickým komplikáciám nekonal.

E1 je dielom španielskeho biznismena Alejandra Agaga, ktorý je tvorcom Formuly E i Extreme E. Spolutvorcami sú niekdajší športový riaditeľ McLarenu Rodi Basso a prezident Medzinárodnej únie pre motorové moreplavectvo Raffaele Chiulli. Agag bude zastávať funkciu nevýkonného predsedu, zatiaľ čo Basso, niekdajší taliansky letecký inžinier, ktorý pracoval s NASA, tímami F1 Ferrari a Red Bull, či spoločnosťami Magneti Marelli a McLaren Applied Technologies, bude výkonným riaditeľom šampionátu.

Nová séria prinesie preteky veľmi výkonných elektrických motorových člnov na krátke trate v prestížnych lokalitách veľkomiest či naopak, v rôznych prírodných scenériách na celom svete. Prototyp lode s názvom RaceBird bude riadený jedným pilotom a maximálna rýchlosť sa odhaduje na úctyhodných 60 uzlov, čo je asi 111 km/h.

Čln je vyvinutý spoločnosťou Seabird Technologies, britským start-upom, ktorý bude ďalej spolupracovať s inými firmami, ktoré sa zameriavajú na produkciu super rýchlych a super ľahkých jednomiestnych člnov.

Pilotmi premiérovej sezóny by mali byť pretekári z iných šampionátov člnov alebo to budú jazdci, ktorí sa rozhodnú pre odchod z prostredia elektromobilov. Každý pretekársky víkend bude zahŕňať testovanie a kvalifikáciu. Formát pretekov prinesie vyraďovaciu časť, z ktorej vyplynie jeden víťaz. Šampiónom sa stane ten, kto na konci sezóny nazbiera najviac bodov.

Prvotné plány rátajú s dvanástimi účastníckymi tímami, pričom každý z nich si kúpi dve lode. Jedna sa bude nachádzať v Európe a druhá na palube lode St. Helena, ktorá bude transportovať člny do mimoeurópskych lokalít. Malo by ísť o lokality totožné s kalendárom Extreme E. Loď St. Helena bude primárne využívaná na prevoz elektrických SUV počas premiérovej sezóny Extreme E. Aktuálne sa pracuje na dokončovacích rekonštrukčných prácach.

Loď St. Helena je na misiu Extreme E takmer pripravená (Video)

Tagy:

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *