Potvrdené: René Rast absolvuje záver sezóny namiesto Daniela Abta

René Rast
Foto: Audi Communications Motorsport / Michael Kunkel

René Rast absolvuje posledných šesť pretekov sezóny vo farbách Audi, kde nahradí Daniela Abta, ktorý dostal výpoveď po škandále vo virtuálnych pretekoch.

Dvojnásobný šampión DTM sa stane tímovým kolegom Lucasa di Grassiho ešte v tejto sezóne, ktorá vyvrcholí v auguste. Rast pre SPEEDWEEK prezradil, že svojho krajana ľutuje, ale na celú vec sa pozerá profesionálne. „Otvorili sa mi dvere. V rámci Audi bude v jednom momente existovať len Formula E. Ak sa tam otvoria dvere, pôjdem tam tiež. Určite mám záujem o miesto vo Formule E. Je to jeden z najlepších šampionátov.“

Rast má zatiaľ jedinú skúsenosť s elektrickým šampionátom, keď ešte v roku 2016 absolvoval domáce preteky v Berlíne vo farbách už neexistujúceho tímu Aguri. Do cieľa nedorazil a celkovo to hodnotí ako veľmi náročný víkend. „Bola to veľká výzva. Na začiatku som s tým zápasil, pretože auto nemalo posilňovač riadenia, malo malý prítlak a elektromotor. Veci, ktoré som dovtedy nepoznal,“ spomína 33-ročný pretekár, ktorý pred tromi rokmi zvažoval ponuku z Formuly E. Napokon dal prednosť DTM, kde získal dva tituly.

Začiatkom júla absolvuje testy v monoposte Audi. „Sledujem videá na YouTube, aby som vedel ako riadiť auto. Následne pôjdem do simulátora, porozprávam sa s inžiniermi a tímom, aby som dostal informácie. Test je zameraný predovšetkým na to, aby som získal cit pre auto, aby som si ho mohol vyskúšať. Nejde až tak o výkon.“

„Pointa spočíva v tom, aby som sa čo najlepšie pripravil nielen v simulátore, ale aj vo svojej hlave. V tomto som celkom dobrý. Ak som dobre pripravený, tak nasadnem do auta a môžem podať okamžite dobrý výkon. Potom je to o zisťovaní a prezeraní dát, ktoré nám pomôžu doladiť isté veci. Dôležitým faktorom sú však aj skúsenosti, ktoré mi na začiatku chýbajú,“ priznáva Rast.

Výzvou pre každého nováčika je istotne neľútostný formát pretekov na úzkych mestských okruhoch. „Človek musí ísť brutálne cez lakte, pretože je tam veľa kontaktov. V DTM sa nesnažíme vytláčať z trate a nedotýkame sa, nechávame si priestor. Vo Formule E musíte držať v každom momente krok. Je to iné pretekanie, na ktoré sa musím preorientovať,“ dodal zrejme budúci pretekár Formuly E.

Abt po škandále a konci v Audi nevylučuje svoj odchod z motoršportu

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *