Projekt Roborace odštartoval sezónu „beta“, premiéru chce na klasickej trati F1 (Foto)

foto: Acronis SIT Autonomous

Len pred týždňom sme sa dočkali zahájenia druhej testovacej sezóny projektu Roborace. Po sezóne „beta“ príde na rad prvý riadny súťažný ročník. Tesne pred štartom nového ročníka bol predstavený nový tím Acronis SIT Autonomous.

Roborace sa zameriava na vývoj umelej inteligencie, ktorá by mala zvýšiť bezpečnosť na cestách. Je to platforma, ktorá umožňuje vývoj softvéru a ďalších potrebných vecí pre prechod umelej inteligencie na cesty. Každý tím vyvíja svoj vlastný softvér. Auto je pre všetky stajne totožné. Ide o vozidlo na báze LMP3. Polovicu pretekov riadi auto človek, druhú polovicu počítač. Počas riadenia umelou inteligenciou sedí v aute aj pilot, ktorý môže v prípade potreby zasiahnuť.

Vlani sa väčšinou za zatvorenými dverami konala sezóna „alfa“. Testovacie preteky prebehli v Španielsku, Maďarsku či Francúzsku. Sezóna „beta“ sa má skladať z dvanástich pretekov a má trvať do mája 2021. Prvých šesť pretekov by malo prebehnúť bez zásahu človeka, to znamená len prostredníctvom softvéru. Prvá ozajstná sezóna Roborace by mala odštartovať na jeseň 2022. Premiérové preteky by mali prebehnúť na klasickej trati F1. Samotná séria sa však chce zamerať skôr na mestské lokality, podobne ako Formula E.

foto: Acronis SIT Autonomous

Samotné preteky by nemali byť len o súbojoch medzi vozidlami. Zaujímavým plánom sú virtuálne prekážky na trati, ktorým by sa umelá inteligencia snažila vyhnúť. Výhodou tohto spôsobu „skladania“ trate je to, že sa autá vyhnú akýmkoľvek nárazom a nedôjde k ich poškodeniu. Tento bod môže ušetriť mnoho nákladov. Ak sa počítač nevyhne prekážkam, dostane časový trest. Naopak, v hre by mali byť aj „odmeny“, niečo podobné ako útočný režim vo Formule E. Prvá dvojica pretekov prebehla 25. a 26. septembra na waleskom okruhu Anglesey. Jednotlivé preteky sú naživo vysielané prostredníctvom Twitchu.

Ešte minulú stredu bol oficiálne predstavený nový tím Acronis SIT Autonomous, ktorý patrí pod Technologický inštitút v Schaffhausene spadajúci pod tamojšiu súkromnú univerzitu. Švajčiarska spoločnosť je nielen oficiálnym sponzorom tímu, ale aj jej technickým partnerom. Okrem toho je oficiálnym partnerom celého projektu Roborace v oblasti kybernetickej ochrany.

foto: Acronis SIT Autonomous
foto: Acronis SIT Autonomous
foto: Acronis SIT Autonomous

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *