Prvá pole position sezóny pre Simsa, Mercedes s minimálnou stratou! (Video)

Alexander Sims
foto: Formula E

Prvú pole position v sezóne 2019/2020 si dnes v Rijáde vybojoval Alexander Sims, ktorý dosiahol vynikajúce kolo. Pre Brita je to druhé a pre továrenským tím BMW tretie kvalifikačné víťazstvo vo Formule E. O prvú pole position pre BMW sa vlani, rovnako v Rijáde, postaral António Félix da Costa.

Nováčikovský Mercedes zrejme mnohých šokoval, pretože druhé miesto obsadil Stoffel Vandoorne, tretie jeho kolega a nováčik Nyck de Vries. Holanďan pritom ešte pred vjazdom do záverečného sektora viedol. Štvrté miesto na štarte pre Venturi získal Edoardo Mortara. Monacký tím je zákazníkom Mercedesu, čo znamená, že do Super Pole sa prebojovali až tri zo štyroch áut s pohonnými jednotkami nemeckého konštruktéra.

Piatu pozíciu obsadil víťaz druhého tréningu i najrýchlejší muž skupinovej časti Sam Bird na Virgine. V záverečnom finále bol najpomalší Jerome d´Ambrosio na Mahindre. André Lotterer bol veľmi blízko k postupu do Super Pole, čo by bol pre nováčikovský tím Porsche pekný výsledok. Na ôsmom mieste evidujeme Olivera Rowlanda z Nissanu pred Maximilianom Güntherom na BMW. Pozitívne desiate miesto na štarte pre tím NIO333 vybojoval Oliver Turvey.

Obhajca titulu Jean-Éric Vergne skončil tesne za prvou desiatkou a rovnako ako ostatní piloti v prvej skupine, aj on doplatil na neuveriteľné špinavý a prašný povrch rijádskej trate. Víťaz prvého tréningu Robin Frijns skončil hneď za úradujúcim šampiónom. Ďalší z favoritov Sébastien Buemi bude štartovať štrnásty a vyjadril sa aj k podmienkam na trati, keď povedal: „V týchto dňoch organizátori predstavili nový ročník Rely Dakar. Mám pocit, ako keby sa tu konala prvá etapa.“

Sklamanie prevláda v Audi. Daniel Abt vyštartuje z pätnásteho a Lucas di Grassi až z devätnásteho miesta. Na prašný povrch doplatili aj nováčikovia, ktorí sa zhromaždili v záverečnej a najvýhodnejšej štvrtej skupine. Nico MüllerJames Calado prakticky na totožnom mieste nedokázali zmeniť smer jazdy a skončili mimo trate.

Preteky štartujú krátko po 13:00.

Výsledky kvalifikácie

#

Pretekár

Tím

Čas

1. SP

Alexander Sims

BMW i Andretti Motorsport

1:14,563

2. SP

Stoffel Vandoorne

Mercedes-Benz EQ

+0,276

3. SP

Nyck de Vries

Mercedes-Benz EQ

+0,366

4. SP

Edoardo Mortara

ROKiT Venturi Racing

+0,568

5. SP

Sam Bird

Envision Virgin Racing

+0,787

6. SP

Jerome d´Ambrosio

Mahindra Racing

+0,976

7.

André Lotterer

TAG Heuer Porsche

1:15,518

8.

Oliver Rowland

Nissan e.dams

+0,135

9.

Maximilian Günther

BMW i Andretti Motorsport

+0,162

10.

Oliver Turvey

NIO333

+0,500

11.

Jean-Éric Vergne

DS Techeetah

+0,611

12.

Robin Frijns

Envision Virgin Racing

+0,682

13.

Pascal Wehrlein

Mahindra Racing

+0,682

14.

Sébastien Buemi

Nissan e.dams

+0,725

15.

Daniel Abt

Audi Sport Abt Schaeffler

+0,746

16.

Mitch Evans

Panasonic Jaguar Racing

+1,014

17.

Felipe Massa

ROKiT Venturi Racing

+1,065

18.

Brendon Hartley

GEOX Dragon

+1,556

19.

Lucas di Grassi

Audi Sport Abt Schaeffler

+1,695

20.

Neel Jani

TAG Heuer Porsche

+2,227

21.

António Félix da Costa

DS Techeetah

+3,095

22.

Ma Čching-Chua

NIO333

+6,183

23.

Nico Müller

GEOX Dragon

+7,499

24.

James Calado

Panasonic Jaguar Racing

+8,274

Priebeh

V prvej skupine bol najrýchlejší Vergne, za ktorým skončili veľmi tesne FrijnsBuemi. Problémy mal da Costa, ktorý po kontakte so stenou skončil posledný. Portugalčan bol krátko po svojej jazde veľmi rozčarovaný. Jeho tím sa totiž rozhodol, že rýchle kolo má zajazdiť okamžite po výjazde z boxov. Skončilo sa to poškodením vozidla. Krátko pred opustením boxov mal poruchu bŕzd. „Prikázal mi to tím. Neviem, prečo. Som sklamaný, musím na to zabudnúť. Neviem, či sa vôbec postavím na štart.“

 

Druhá skupina premiešala poradie. Na čelo sa dostal Bird, pred d´Ambrosia a Rowlanda. Nedarilo sa jazdcom Audi, Abt skončil deviaty, di Grassi predposledný.

 

Z tretej skupiny zaujal Vandoorne, ktorý doviedol svoj Mercedes na priebežné druhé miesto. Za ním skončili Mortara, Sims, d´AmbrosioLotterer.

 

Posledná skupina posunula na druhé miesto nováčika de Vriesa. Do Super Pole sa tak dostali oba Mercedesy. Okrem Vandoorna a de Vriesa sa tam prebojovali aj d´Ambrosio, Sims, Mortara a Bird, ktorý získal bod za najrýchlejšie kolo v skupinovej časti kvalifikácie.