Prvá sezóna so štatútom majstrovstiev sveta prebehne v roku 2021, takto vyzerá predbežný kalendár!

Soul
foto: Formula E

Nová sezóna Formuly E, ktorá bude prvou so štatútom majstrovstiev sveta FIA, prebehne v priebehu kalendárneho roka 2021. Len včera večer to potvrdila Medzinárodná automobilová federácia na zasadnutí Svetovej motoristickej rady.

O podobe predbežného kalendára sme vás informovali ešte včera večer, teraz prinášame podrobnejšie informácie. Nový itinerár ponúka štrnásť podujatí a aj keď sme všetci očakávali decembrový začiatok sezóny v Rijáde, vedenie šampionátu sa rozhodlo pre zmenu. Vôbec prvýkrát v histórii Formuly E prebehne jeden ročník v rámci jedného kalendárneho roka, čo je z viacerých strán určite výhoda.

Trať umiestnená v O’Higginsovom parku v čílskom Santiagu odštartuje 16. januára nový ročník, keďže Formula E dosiahla dohodu s miestnou vládou. Začiatkom tohto roka nebolo jasné, či má šampionát aj naďalej priazeň tejto juhoamerickej krajiny, keďže na jeseň sú naplánované voľby. Zdá sa však, že je všetko v poriadku, aspoň čo sa týka nasledujúcej sezóny.

Uprostred februára sa môžeme tešiť na tradičné preteky v Mexiko City, ktoré patria k vrcholom sezóny. Po nich bude koncom mesiaca nasledovať dvojitá Rijád E-Prix, ktorá mala pôvodne odštartovať budúcu sezónu. Jedny z pretekov by sa mohli jazdiť pod umelým osvetlením, čo by bola premiéra v rámci Formuly E. O tejto možnosti sa hovorilo už pred niekoľkými mesiacmi, problémom však bolo zabezpečenie udržateľného zdroja energie pre osvetlenie. Zdá sa, že v Saudskej Arábii by mohla byť táto komplikácia vyriešená.

foto: Formula E

Čínsky ostrov Chaj-nan bude hostiť v polovici marca San-ja E-Prix. Miestny promotér vraj odvádza množstvo práce, aby zabezpečil každoročný návrat Formuly E na túto trať. V budúcnosti by tam mohol vzniknúť stály okruh. Prvýkrát od roku 2016 nebude súčasťou kalendára Hongkong, ktorý je zmietaný občianskymi nepokojmi a hrozí, že sa tam Formula E v dohľadnom čase nevráti.

Prvé európske dejisko sezóny privíta elektrické monoposty v apríli, kedy sa môžeme tešiť na atraktívne preteky v Ríme. Talianska metropola by mala podľa dostupných informácií disponovať dlhodobejšou dohodou s FE. O dva týždne neskôr sa kolotoč presunie do Paríža a o ďalších štrnásť dní privíta šampionát Monako, ktoré sa v kalendári objavuje v dvojročnej periodicite.

V druhej polovici mája by sme sa mali dočkať premiérových pretekov v juhokórejskom Soule. Podoba okruhu je však ešte neznáma, respektíve musí prejsť homologizáciou. Jediným nejasným termínom je 5. jún, ktorý by mohli zaplniť vôbec prvé preteky v indonézskej Jakarte. Obe spomínané podujatia boli súčasťou tohtoročného kalendára, ktorého podobu však zdevastovala pandémia COVID-19.

Berlín, ktorý poltuctom pretekov v auguste uzavrie tento ročník, je aj súčasťou budúcej sezóny. Formula E sa v júli 2021 vráti aj do New Yorku a sezóna vyvrcholí dvojitými pretekmi v Londýne, ktoré boli pôvodne plánované ako finále aktuálneho ročníka.

Predbežný kalendár sezóny 2021

#

Mesto

Krajina

Dátum

1

Santiago

Čile

16. január 2021

2

Mexiko City

Mexiko

13. február 2021

3

Rijád

Saudská Arábia

26. február 2021

4

Rijád

Saudská Arábia

27. február 2021

5

San-ja

Čína

13. marec 2021

6

Rím*

Taliansko

10. apríl 2021

7

Paríž

Francúzsko

24. apríl 2021

8

Monako*

Monako

8. máj 2021

9

Soul*

Kórejská republika

23. mája 2021

10

zatiaľ neznáme

zatiaľ neznáma

5. jún 2021

11

Berlín

Nemecko

19. jún 2021

12

New York City

USA

10. júl 2021

13

Londýn*

Spojené kráľovstvo

24. júl 2021

14

Londýn*

Spojené kráľovstvo

25. júl 2021

* – trať podlieha homologizácii

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *