Rijád by mohol byť nahradený plánovaným futuristickým veľkomestom s názvom Neom (Video)

Stoffel Vandoorne
foto: Formula E

Plánované mesto Neom, ktoré je nazývané aj mestom budúcnosti, by mohlo hostiť budúce preteky Formuly E v Saudskej Arábii. Informuje o tom Motorport.com.

Medzi predstaviteľmi mesta a šampionátu prebehli prvotné rokovania. Nedávno sme informovali o tom, že Rijád by mohol byť v rámci Saudskej Arábie nahradený iným mestom. Ide o súčasť programu Vision 2030 a jej úlohou má byť zviditeľnenie krajiny ako zaujímavej turistickej destinácie.

Je známe, že plánované inteligentné mesto Neom ležiace pri Červenom mori, má veľký záujem o hostenie E-Prix. Riaditeľ mesta pre športové partnerstvá, Neal Coupland, pre vyššie uvedený zdroj povedal: „Saudská Arábia má ambície hostiť rôzne formy motošportu. Mesto Neom sa teší z možnosti budúceho hostenia podujatia Formuly E.“

Podoba auta tretej generácie bude zverejnená zrejme až koncom roka, možno neskôr

Po troch podujatiach v hlavnom meste zostáva šampionátu ešte osem rokov platná zmluva, ktorá ale nehovorí o konkrétnej lokalite v krajine. Neom už hostil etapu tohtoročnej Rely Dakar a nový šampionát Extreme E by sa tam mohol presunúť po premiérovej X-Prix, ktorá je na programe počas prvého aprílového víkendu.

Coupland dodal, že rokovania medzi lídrami Formuly E mestom prebehli počas nočných pretekov v Rijáde. „Mali by sme veľký záujem o to, aby sme mali vážnejšie diskusie. Zatiaľ to boli len také voľné rozhovory. Hovorili sme s Formulou E a hovorili sme s Extreme E. Sme nadšení z vývoja. Nepochybujem o tom, že jedného dňa bude Formula E v Neome, ale zatiaľ nevieme presne, v ktorom roku to bude.“

Neom má komerčnú dohodu s tímom Mercedes, čo dokazuje aj branding na vozidle Silver Arrow 02. Stoffel Vandoorne pred podujatím v Rijáde absolvoval predvádzaciu jazdu na budúcej ulici Magna Road.

Hlavnou štrukturálnou časťou inteligentného mesta má byť 170-kilometrový pás označený ako The Line. Ten by mohol byť predĺžený a spojiť krajinu so susedným Jordánskom a Egyptom. V meste nebudú žiadne cesty. Neom má predstavovať dokonalú symbiózu človeka s prírodou. Poháňať ho má stopercentne obnoviteľná energia. Jedným z cieľov tvorcov je, aby ľudia mali všetky služby najďalej päť minút chôdze od ich bydliska. To isté platí o prírode.

Tieto jedinečnosti by mali byť viditeľné aj počas pretekov Formuly E. „Pretože je to Neom, myslím si, že musíme priniesť úplne iné preteky ako ktokoľvek iný. Ak nebudeme môcť predviesť The Line kvôli zjavným obmedzeniam, som si naozaj istý, že cez preteky Formuly E sa budeme môcť pochváliť inou úžasnou časťou mesta. O tom by sme radi hovorili,“ dodal Coupland.

The Line má predstavovať pás akýchsi hyperprepojených komunít budúcnosti. Mesto Neom počíta s miliónom obyvateľov a podľa tvorcov má byť predobrazom toho, ako by mali ľudia budúcnosti spolunažívať s prírodou a planétou.

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *