Rijád chce o rok hostiť prvé nočné preteky Formuly E, trápi ho však slabá návšteva

foto: Formula E

Rijád otvoril počas uplynulého týždňa šiesty ročník Formuly E a už teraz myslí na ďalšiu sezónu, ktorá by mohla priniesť prvé nočné podujatie. Informuje o tom e-racing365.

O nočných pretekoch sa vážne uvažovalo aj v súvislosti s minulotýždňovým podujatím. Problémom však bolo, že organizátori nevedeli zabezpečiť dostatok energie na osvetlenie trate. Môže sa to zdať ako neuveriteľný argument, lenže Formula E sa riadi filozofiou, že všetka využitá energia musí pochádzať z udržateľných zdrojov. Preto sa idea nočných pretekov presunula na rok 2020.

Hlavný promotér Carlo Boutagy prezradil, že celý problém sa postupne rieši. „Našli sme jednoduchý spôsob, ako zabezpečiť 60-70 percent udržateľnej energie, ale chceme sto percent. Preto to chce trochu času. Musíme brať do úvahy, že je to dočasný okruh, ktorý sa stavia dva týždne pred pretekmi a päť dní po nich sú to opäť normálne ulice. Ak chceme niečo robiť v noci, musíme sa uistiť, že to bude dočasné a udržateľné. Je to úplne iné ako na trati v Bahrajne či Abú Zabí.“

Šéf FIA pre okruhové preteky Frédéric Bertrand pre vyššie uvedený zdroj potvrdil, že nočné preteky sú pravdepodobné, ak budú splnené spomínané podmienky. „Myslím si, že by sa to páčilo každému, ale načasovanie je vo Formule E veľmi dôležité, takže sa musíme uistiť, že nájdeme miesto, kde sa to hodí. Určite o tom premýšľame, ale musí tam byť faktor udržateľnosti. Súhlasím, že by to bolo naozaj veľmi zaujímavé.“

foto: Formula E
Slabý divácky záujem

O úvodné preteky sezóny v Rijáde bol veľmi chudobný divácky záujem. Piatková autogramiáda bola preto zrušená. Tí, ktorí si zakúpili lístok, mali voľný vstup na večerné koncerty, ktorých headlinerom boli Imagine Dragons. „Možno bol medzi týmito udalosťami priveľký časový odstup. Koncerty nasledovali až štyri hodiny po pretekoch. V piatok sme s tým mali problém. Piatok je tu ako sobota pre Európanov. Je to rodinný deň, ľudia spoločne obedujú, modlia sa, takže pred treťou a štvrtou hodinou neopúšťajú svoje domovy. V piatok tu bolo 37-tisíc ľudí, ale väčšina prišla až po šiestej. V súvislosti s budúcim rokom máme plán, o ktorom sme už diskutovali a určite to chceme vyriešiť,“ pokračuje promotér Rijád E-Prix.

Organizátori musia v súvislosti s budúcou sezónou premýšľať aj o ďalšom faktore, ktorý môže znamenať problém. Práve v čase otváracích pretekov je v Saudskej Arábii skúškové obdobie na školách, čo môže predstavovať takisto problém z hľadiska záujmu o Formulu E. „Musíme na to prihliadať, pretože majú skúšky a my nechceme, aby to bolo v tom čase. To by z nášho pohľadu všetko zničilo. Diskutujeme o termíne a chceme sa prispôsobiť. V regióne sú aj ďalšie motoršportové podujatia a nechceme sa prekrývať ani s nimi,“ dodal Boutagy.