Rijád otvorí šiestu sezónu Formuly E, takto vyzerá harmonogram! (Video)

foto: Formula E

Už v piatok odštartuje nová sezóna Formuly E. Otváracie preteky hostí po roku opäť saudskoarabský Rijád. Takto vyzerá piatkový a sobotný harmonogram.

Elektrický kolotoč sa do Rijádu vracia po minuloročnej premiére. Prvýkrát uvidíme na trati rekordný počet dvanástich tímov a 24 pilotov. Vedenie série zvažovalo, že by mohla krajina nachádzajúca sa na Arabskom polostrove organizovať nočné preteky. Napokon od tejto myšlienky upustilo, pretože organizátori nedokázali zabezpečiť dostatok elektrickej energie pre osvetlenie trate. Problém nebol v samotnej elektrine, ale v tom, že na osvetlenie musela byť využitá iba energia získaná z udržateľných zdrojov.

Všetko dôležité o zmenách pravidiel, nováčikoch či kalendári sme vám priniesli v tomto článku:

Formula E: Šampionát elektromobilov vstupuje do sezóny 2019/2020! (Video)

Čo sa stalo pred rokom?

Minuloročné preteky v Rijáde vyhral António Félix da Costa, ktorý sa pri premiére továrenského tímu BMW postaral o víťazstvo hneď v prvých pretekoch. Na druhom mieste skončil terajší da Costov kolega a obhajca dvoch majstrovských titulov Jean-Éric Vergne na DS Techeetah. Tretie miesto si uchmatol Jerome d´Ambrosio na Mahindre. Vlaňajšia Rijád E-Prix priniesla množstvo zmätku a penalizácií.

Okruh

Na pilotov čaká mierne zmenený okruh, keďže organizátori sa rozhodli zľahka upraviť niektoré zákruty, vjazd do boxovej uličky a aktivačnú zónu útočného režimu. Viac drenáže by malo zabrániť minuloročným problémom s vodou na trati. Jazdci vnímajú spomenuté zmeny zväčša pozitívne. Na obrázku vidíte minuloročnú podobu trate, ktorá by mala byť viac-menej totožná s aktuálnou. Podľa pretekárov ide o jednu z najnáročnejších tratí v kalendári. Prvá časť sa vyznačuje sériou tiahlych a úzkych zákrut, kým druhá časť ponúka viaceré možnosti na predbiehanie.

foto: Formula E
Kde sledovať otváracie podujatie sezóny?

Formula E zostáva aj naďalej na obrazovkách Eurosportu, pričom od tejto sezóny nebudú vysielané naživo iba preteky, ale aj kvalifikácia. V piatok aj v sobotu je kvalifikácia na programe od deviatej ráno. Preteky štartujú v oboch prípadoch krátko po trinástej hodine.

Ešte pred piatkovým a sobotným dianím čaká na pretekárov štvrtkový shakedown, kde budú môcť v obmedzenom režime otestovať auto priamo na okruhu.

Harmonogram dvojitej Rijád E-Prix

piatok

5:00 – 5:45

prvý meraný tréning

7:00 – 7:30

druhý meraný tréning

9:00 – 10:05

kvalifikácia

13:04

štart pretekov (45 minút + 1 kolo)

sobota

6:45 – 7:30

meraný tréning

9:00 – 10:05

kvalifikácia

13:04

štart pretekov (45 minút + 1 kolo)