Rijád: Skvelé preteky, ale aj problémy s traťou a chaos

Úvodné preteky v Rijáde priniesli veľké problémy pre organizátorov, množstvo chaosu, ale aj perfektné preteky a zaujímavé novinky.

Víťazom prvých pretekov nového ročníka sa stal António Félix da Costa na BMW pred obhajcom titulu Jeanom-Éricom Vergnom na DS TECHEETAH a tretím Jeromom d´Ambrosiom na Mahindre. V zákulisí sa toho dialo takisto veľmi veľa…

Vyčíňanie počasia

Metropola Saudskej Arábie sa na preteky pripravovala svedomito. Asfalt bol privezený odinakiaľ a bol použitý na cesty a chodníky, ktoré boli rozšírené. Okrem toho sa vybetónovali ďalšie plochy, ktoré poslúžili areálu pretekov.

Sobotný ranný program bol poznačený silným dažďom a následnou stojacou vodou na trati. Pre problém s drenážou voda neodtekala v zákrutách 8,10,11 a 17. Kvôli tomu boli zrušené dva merané tréningy a bol upravený kvalifikačný formát. Zodpovedné osoby prezradili, že v súvislosti s rijádskymi pretekmi v sezóne 2019/2020 budú diskutovať o možných vylepšeniach. Očakáva sa, že ďalšie preteky v Rijáde by sa mohli presunúť až na januárový termín v roku 2020.

2018 Ad Diriyah E-prix
Zmätky za bezpečnostným vozidlom

Šéf pretekov Scot Elkins pre e-racing365.com prezradil, že pri riešení situácie, ktorú vyvolalo odstavené vozidlo Josého Maríu Lópeza, neuvažoval o zoradení sa áut tesne za sebou. Táto voľba zo strany riaditeľa pretekov je aktuálna počas fázy žltých vlajok na celom okruhu. Na okruh muselo vyjsť bezpečnostné vozidlo. Nie všetci však vedeli, aký scenár bude nasledovať. Napokon sa piloti zoradili za bezpečnostným autom a záver pretekov tak priniesol množstvo strhujúcich súbojov.

Osobnosti

Premiérové preteky piatej sezóny navštívilo množstvo osobností. V sobotu mala Formula 2500 VIP hostí, čo je zatiaľ najviac v krátkej histórii série. Medzi hosťami nechýbal anglický futbalista Wayne Rooney či šesťnásobný majster sveta v rely Sébastien Ogier. Zaujímavosťou je, že v Rijáde bola použitá tá istá drevená konštrukcia ako na minulosezónnych pretekoch vo švajčiarskom Zürichu. Poslúžila ako priestor pre Emotion Club.