Rijádske testy priniesli zaujímavé výkony pretekárok

foto: © FIA Formula E

V nedeľu, deň po úvodných pretekoch sezóny, hostil Rijád prvé sezónne testy Formuly E v aktuálnom ročníku. Zaujímavosťou bolo, že medzi testujúcimi pilotmi sa predstavila aj slušná dávka nežnejšieho pohlavia.

Iniciatíva za účasť žien na testoch prišla možno trochu prekvapujúco priamo od promotéra pretekov, keďže Saudská Arábia si chcela vylepšiť imidž a zostať v medziach svojho projektu Vision 2030.

Nissan e.dams dal počas testov šancu hneď dvojici pretekárok. Za volantom sa predstavila španielska pretekárka GP3 Carmen Jordá a niekoľko kôl odjazdila aj devätnásťročná pretekárka Reem Al-Aboudová. V aute sa predstavil aj nováčik vo farbách Nissanu pre aktuálny ročník Oliver Rowland, ktorý zajazdil tretí najlepší čas. V aute nechýbal ani Sébastien Buemi.

Tím NIO angažoval mladučkú Jamie Chadwickovú, ktorá sa na testy pripravovala ešte v novembri. Na španielskom okruhu Calafat prevetrala monopost prvej generácie. „Calafat sa na tento okruh vôbec nepodobal. Táto skúsenosť je veľmi užitočná.“ Britská pretekárka po testoch prezradila, že sa bude snažiť, aby jej šéf tímu Gérry Hughes dal ďalšiu šancu predstaviť sa v aute. Chadwicková by sa mohla ukázať aj počas januárových testov v Marrákeši. V Rijáde testovali aj obaja pretekári tímu – Oliver Turvey a Tom Dillmann.

Rijád: Úvodné testy novej sezóny ovládol Sam Bird, v akcii boli aj ženy! (FOTO)

Kolumbijčanka Tatiana Calderónová absolvovala vo vozidle DS TECHEETAH úctyhodných 63 kôl, vďaka čomu si na auto postupne zvykala. „Tím mi pri simulátorovej príprave veľmi pomohol. Včera som mala prístup ku všetkým potrebným údajom. Bolo to pre mňa veľmi užitočné.“ Na trati nechýbal obhajca titulu Jean-Éric Vergne a ani jeho kolega André Lotterer.

Najrýchlejšou ženou nedele bola bývalá pretekárka série Simona de Silvestrová na vozidle Venturi, ktorá zajazdila štrnásty najlepší čas. „Bolo to výnimočné. V aute som sa cítila skvele. Boli to klasické testovacie úseky. Rýchlostný pokrok, ktorý tím dosiahol, je naozaj pôsobivý. Páčila sa mi aj trať, bola veľmi náročná. Som ešte viac hladná po ďalšej jazde. Nesmieme podceniť význam tejto udalosti pre budúce ženské pretekárske talenty. V každom športe záleží na talente. Naozaj verím, že sme inšpirovali mladých ľudí, ktorí zvažujú svoju kariéru v tomto priemysle.“ V aute sa objavili aj pretekári tímu Felipe Massa a Edoardo Mortara.

V BMW dostala šancu Holanďanka Beitske Visserová, ktorá ale doplatila na problém s batériou ešte pred štartom testov. „Kvôli týmto problémom sme neabsolvovali žiadny kvalifikačný test. Visserová zajazdila 20. najlepší čas. Z dvojice pretekárov stajne sa na trati objavil len Alexander Sims. Víťaz úvodných pretekov sezóny António Félix da Costa mal voľno.

foto: © FIA Formula E

Vo vozidle Virginu dostala priestor Amna Al Qubaisiová, ktorá dopoludňajší test presedela v garáži po nehode. Pilotka zo Spojených arabských emirátov si podľa vlastných slov jazdu užila. „Bolo to veľmi zaujímavé. Spoluprácu s tímom som si užila.“ Al Qubaisiová sa počas testov mohla spoľahnúť na svojho mentora Matta Howsona. Bývalý víťaz 24-hodinových pretekov Le Mans ju počas tohto kalendárneho roka koučoval v talianskej F4. Sam Bird sa stal najrýchlejším pilotom nedele, Robin Frijns vyhral ranné testy.

Mahindra dala šancu bývalej pretekárke Formuly E Katherine Leggeovej, ktorá tak vedela reálne ohodnotiť vývojový krok vpred pri jazde vo vozidle Gen2. „Autá a použité technológie sú omnoho ďalej ako predtým. Brzdy a spôsob riadenia sú oveľa lepšie.“ Na okruhu nechýbal ani Jerome d´Ambrosio.

Nováčikovský tím HWA dal šancu Nemke Carrie Schreinerovej, ktorá odjazdila 27 kôl. Mladučká pilotka sa na rijádske testy pripravovala pred dvomi týždňami na okruhu Catalunya v Barcelone, kde pilotovala vozidlo Formuly 3. V Saudskej Arábii nahradila zranenú Sophiu Flörschovú. Užitočné kilometre zbierali aj nováčikovia Stoffel Vandoorne a Gary Paffett.

Tím GEOX DRAGON dal šancu Pippe Mannovej. V aute nechýbala ano dvojica pretekárov stajne Maximilian Günther a José María López. V Audi sa počas celého dňa vyvážal Nico Müller, ktorý dosiahol šieste najrýchlejšie kolo.

Simona de Silvestrová
foto: © FIA Formula E