Rím: Dážď sa postaral o strhujúci záver kvalifikácie, pole position pre Lotterera (Video)

André Lotterer
foto: © FIA Formula E

Víťazom dramatickej kvalifikácie pred dnešnou Rím E-Prix sa stal André Lotterer na DS TECHEETAH, ktorý sa aj napriek chybe udržal pred druhým Mitchom Evansom z Jaguaru. Tretiu priečku obsadil José María López na vozidle DRAGON.

Štvrtú pozíciu si vybojoval nováčik Stoffel Vandoorne na HWA pred ďalším novicom Maximilianom Güntherom takisto na DRAGONE. Americká stajňa má za sebou jednu z najlepších kvalifikácií vo Formule E. Posledné miesto v záverečnom finále zaplnil Sébastien Buemi na Nissane. Bývalý šampión doplatil na to, že šiel na trať ako prvý ešte počas výdatného dažďa. Tesne za Super Pole skončil Edoardo Mortara na Venturi. Na ôsmej pozícii sa usadil Robin Frijns na Virgine. Prvú desiatku skompletizovali Alex Lynn na vozidle Jaguar a Pascal Wehrlein na Mahindre.

Na kvalifikačný systém doplatili najväčší favoriti. Vo Formule E sa v prvej kvalifikačnej skupine ocitnú vždy piati najlepší muži priebežného poradia. Tí ale musia vyjsť na nezahriatu a často špinavšiu trať, čo sa odzrkadľuje na časoch. Dôkazom toho je až trináste miesto priebežného lídra Antónia Félixa da Costu na BMW, ktorý bol najrýchlejším mužom prvej skupiny. Hneď za ním skončili Sam Bird na Virgine a Lucas di Grassi na Audi. Obhajca titulu Jean-Éric Vergne sa musel uspokojiť až so sedemnástym miestom na štarte. Ešte horšie dopadol priebežne druhý Jerome d´Ambrosio na Mahindre.

Priebeh

Prvá skupina priniesla súboj najväčších favoritov. Prvý meraný čas dosiahol Sam Bird, ktorého kolo sa nezdalo byť ideálne, ale nakoniec to stačilo na priebežné druhé miesto za Antónia Félixa da Costu. Tretí skončil Lucas di Grassi na Audi. Až štvrté miesto obsadil Jean-Éric Vergne na DS TECHEETAH a najpomalším pretekárom prvej časti bol Jerome d´Ambrosio v monoposte Mahindra.

Druhá skupina bola omnoho rýchlejšia. Famózny čas zajazdil André Lotterer, ktorý bol o šesť desatín sekundy rýchlejší ako Edoardo Mortara na Venturi. Pred da Costu sa dostali aj Robin Frijns na Virgine a Pascal Wehrlein na Mahindre.

Tretia skupina priniesla tesne pred uplynutím času červené vlajky, ktoré zapríčinil Alexander Sims a porucha jeho BMW. Väčšina jazdcov sa nachádzala len niekoľko zákrut pred cieľom a dostala tak šancu svoje najrýchlejšie kolo zopakovať. Nahnevaný musel byť predovšetkým Mitch Evans, ktorý svoj Jaguar dostal na priebežné druhé miesto, lenže v tom čase boli už niekoľko sekúnd v platnosti červené vlajky. Všetko si však vynahradil a opakovane zajazdil druhý najrýchlejší čas. Po tejto skupine bolo jasné, že z prvej skupiny sa do Super Pole nedostane nik.

Posledná skupina priniesla strhujúcu drámu a do Super Pole sa posunuli obaja piloti DRAGONU. José María López skončil tretí, Maximilian Günther piaty a medzi nich sa vtesnal Stoffel Vandoorne na monoposte HWA.

Super Pole priniesla skutočnú drámu v podobe dažďa, ktorý jazdcom výrazne komplikoval život. Najlepšie sa s nástrahami náročného okruhu vyrovnal André Lotterer, ktorému pomohla aj schnúca trať.

Výsledky kvalifikácie

#

pilot

tím

čas

1. SP

André Lotterer

DS TECHEETAH

1:32,123

2. SP

Mitch Evans

Panasonic Jaguar Racing

+0,360

3. SP

José María López

GEOX DRAGON

+0,783

4. SP

Stoffel Vandoorne

HWA RACELAB

+1,110

5. SP

Maximilian Günther

GEOX DRAGON

+3,517

6. SP

Sébastien Buemi

Nissan e.dams

+4,208

7.

Edoardo Mortara

Venturi

1:30,397

8.

Robin Frijns

Envision Virgin Racing

+0,025

9.

Alex Lynn

Panasonic Jaguar Racing

+0,103

10.

Pascal Wehrlein

Mahindra Racing

+0,212

11.

Felipe Massa

Venturi

+0,226

12.

Oliver Rowland

Nissan e.dams

+0,326

13.

António Félix da Costa

BMW i Andretti Motorsport

+0,407

14.

Sam Bird

Envision Virgin Racing

+0,483

15.

Lucas di Grassi

Audi Sport Abt Schaeffler

+0,580

16.

Gary Paffett

HWA RACELAB

+0,583

17.

Jean-Éric Vergne

DS TECHEETAH

+0,619

18.

Daniel Abt

Audi Sport Abt Schaeffler

+0,646

19.

Oliver Turvey

NIO

+0,646

20.

Jerome d´Ambrosio

Mahindra Racing

+0,795

21.

Tom Dillmann

NIO

+0,823

22.

Alexander Sims

BMW i Andretti Motorsport

+15,785

Preteky štartujú o 16:00.

Tagy: