Roborace plánuje spustiť svoj šampionát v priebehu roka 2021 (VIDEO)

foto: Roborace

Roborace v súčasnosti formuje myšlienky a koncept prvej riadnej sezóny, ktorú plánuje tento šampionát autonómnych elektrických vozidiel spustiť v priebehu roka 2021. Pre e-racing365 to potvrdil šéf Roborace a niekdajší šampión Formuly E Lucas di Grassi.

Momentálne prebieha sezóna s označením alfa, ktorej zákulisie nám tvorcovia približujú prostredníctvom videí zachytávajúcich prípravy a testovacie dni na rôznych okruhoch. V tomto roku sa na tratiach stretáva minimálny počet tímov, ktoré prostredníctvom vzájomných súbojov a modelových situácií vyvíjajú potrebný softvér. Počas budúceho roka bude prebiehať sezóna s označením beta, ktorá prinesie implementáciu získaných a vyvinutých technológií.

„V blízkej budúcnosti chceme mať vlastnú súťažnú sériu, ktorá nemusí predstavovať tradičné preteky,“ prezradil di Grassi. „Mohla by to byť súťaž vo vyhýbaní sa prekážkam. Mohli by to byť nočné preteky v čierno-čiernej tme. Niektoré typy softvérov potrebujú v noci počítačové videnie, ale so systémom LIDAR to tak nie je. Budú to teda iné výzvy než v tradičných pretekoch. Tradičné preteky budú našou súčasťou, ale iba ako prídavná zložka k ďalším veciam počas sezóny.“

Lucas di Grassi
foto: Audi AG

Rok 2021 by mal byť začiatkom nielen pre Roborace, ale aj pre nový šampionát Extreme E, ktorý len nedávno predstavil svoje základné vozidlo. Tak isto by to malo byť aj v prípade šampionátu autonómnych vozidiel. „V prvej sezóne spustíme šampionát s riadnou súťažou, kde budú mať tímy svoje vlastné základné balíky. Tie budú môcť zlepšovať a vyvíjať. Nikto na svete nemôže prísť s naprogramovaným softvérom, pretože ten v tejto chvíli ešte neexistuje. Potrebujeme vyvinúť nutnú úroveň základného kódu.

„Môžete chcieť postaviť tím pre Roborace. Vieme vám dať základnú výbavu a auto bude jazdiť autonómne. Vy potom doladíte prítlak a schopnosti vyberania zákrut. Počas týchto dvoch rokov sa pokúšame vytvoriť stabilný a spoľahlivý základ. V prvej riadnej sezóne by to potom malo stačiť,“ pokračuje šéf projektu.

Pôvodne sme mali v pretekoch Roborace vidieť vozidlo Robocar. To ale bolo (možno iba načas) nahradené vývojovým vozidlom DevBot 2.0, ktoré je skonštruované na základoch špecifikácie LMP1. „O roku 2021 nemôžem povedať nič, ale myslím si, že veci sa zmenia. Tendencie smerujú k väčšej autonómnosti, ale podľa mňa je ľudský element veľmi dôležitý, najmä pri športových autách. Táto kategória existuje len kvôli tomu, že všeobecne jestvuje pôžitok z ľudského riadenia. Potrebujeme tu mať ľudský element, ale ja to vidím tak, že Roborace zvládne niekoľko pretekov v plne autonómnom režime. Kombinácia človeka a stroja je zatiaľ naozaj dobrá. Možno sa to zmení o päť alebo desať rokov.“

V blízkej budúcnosti by sme sa mali dočkať verejných predvádzacích jázd vozidla DevBot 2.0. Jeho predchodcu DevBot sme svojho času vídali počas víkendov Formuly E. „Odišli sme odtiaľ, pretože sme mali k dispozícii len veľmi málo času na trati a v takom prostredí sa vyvíja veľmi ťažko. Trať je meste postavená na poslednú chvíľu a niektoré zákruty sú pre naše autá nesmierne úzke, takže to nie je ideálne. Dúfame, že v budúcnosti dokážeme vytvoriť viacero platforiem sérií Roborace, jednu možno v Goodwoode, jednu vo Formule 1 a jednu v Le Mans.“

Práve na festivale v Goodwoode sme videli vozidlo DevBot 2.0 v akcii. Tentoraz dosiahol počítačom riadení stroj o takmer desať sekúnd lepší čas ako vlaňajší Robocar. Za volantom DevBot 2.0 sa ukázal aj di Grassi, ktorý dopravil auto na miesto štartu, odkiaľ sa vydalo do vrchu.

„Goodwood bol pre nás veľmi dôležitý, pretože je to jedno z miest, kde GPS nefunguje stále. Auto muselo využiť počítačové videnie a lokalizovať sa samostatne. Na veľmi úzkej trati. Nie sú tam jasné limity, takže súťažiaci musí identifikovať, čo je tráva, čo je tieň, čo je asfalt, a podľa toho sa rozhodnúť. Bola to pre nás dobrá výzva s množstvom ľudí, takže to bolo veľmi dôležité podujatie,“ uzavrel di Grassi.