S druhým miestom by som bol spokojný, priznal zlomený da Costa z BMW

António Félix da Costa
foto: © FIA Formula E

V Maroku triumfoval Jerome d´Ambrosio na Mahindre pred dvojicou pilotov Virginu, Robinom Frijnsom a Samom Birdom. Omnoho viac sa však hovorí o BMW, ktoré dnes zrejme prišlo o dvojitý triumf.

BMW zažilo po rozprávkovom vstupe do Formuly E marockú katastrofu. Po víťazstve Antónia Félixa da Costu v otváracích pretekoch sezóny v Rijáde sa americko-nemecký tím javil veľmi dobre aj v Marrákeši. O lepší výsledok ho pripravila vzájomná kolízia tímových kolegov.

Najmä da Costa sa počas dňa prezentoval výborným výkonom a v kvalifikácii obsadil druhé miesto vedľa víťaza Sama Birda na Virgine. Portugalčan však krátko nato prišiel o prvý rad na štarte pre porušenie pravidiel o maximálnom výkone. Do pretekov odštartoval zo šiestej pozície. O dve miesta vyššie bol jeho tímový kolega a nováčik Alexander Sims.

Návrat k pretekom:

BMW zahodilo dvojité víťazstvo, v Marrákeši milimetrový triumf d´Ambrosia na Mahindre

Štart sa podaril obom jazdcom BMW a po niekoľkých kolách sa na čele usadila dvojica da Costa – Sims. Postupne si na čele vybudovala pohodlný náskok a v tej chvíli to vyzeralo na historicky prvé dvojité víťazstvo BMW vo Formule E. O triumf ich mohla pripraviť len porucha alebo nehoda.

Necelých desať minút pred koncom pretekov sa Sims rozhodol zaútočiť na da Costu a došlo k vzájomnému kontaktu, po ktorom da Costa z pretekov odstúpil. Sims prišiel do cieľa na štvrtej pozícii. Takto vyzerala celá kolízia, názor si spravte sami.

Do Simsovej tváre sme po pretekoch nevideli, ale da Costa po opustení auta zostal za bariérami a bol zdrvený. Inak usmievavý a večne pozitívny Portugalčan sa tváril neveriacky. Vedel, že BMW prišlo o historický výsledok, ktorý by letel do sveta. Nesmieme zabúdať na to, že da Costa je vo Formule E od začiatku a až na víťazstvá v Buenos Aires a Rijáde sa väčšieho úspechu nedočkal. Strávil dve náročné sezóny v tíme Andretti, ktorý je teraz továrenskou stajňou BMW. O to viac túži po úspechu.

Netrpezlivo sme čakali na vyjadrenia pilotov a vedenia tímu. Predpokladali sme, že to vyrieši tradične suchopárna tlačová správa s reakciami pilotov a šéfa tímu. V BMW sa však zachovali skutočne chlapsky a postavili sa pred kamery, kde ich vyspovedala moderátorka Nicki Shieldsová.

K slovu sa najprv dostal da Costa, ktorého oči sme cez slnečné okuliare nevideli, ale na jeho hlase bolo jasne počuť, že zadržiava plač. Víťaz z Rijádu vzal vinu na seba. „Ospravedlňujem sa celému tímu. Nikdy predtým som nebol v takejto situácii. Prepáčte mi. Alex bol dnes úžasný a ja som spravil chybu. Bojovali sme a mne sa zablokovali kolesá. Vyhrali sme prvé preteky, dnes by som bol s druhým miestom veľmi spokojný. Takýmto spôsobom titul nezískame. Poučíme sa z toho, zosilnieme a zabojujeme.“

Situáciu zo svojho pohľadu stručne opísal aj Sims: „Je to smola, že sme takto skončili. Nikto v tíme si to neprial. Urobili sme chybu a situáciu sme nezvládli. Musíme sa poučiť a vrátiť sa silnejší. Videl som, že autá za nami sa približujú a v jednej chvíli som si povedal, že to skúsim. Spôsob, akým sme to vyriešili, ale nebol správny.“

Šéf tímu BMW i Andretti Motorsport Roger Griffiths takisto neskrýval sklamanie. „Pochopiteľne, je to frustrujúce. Zistili sme však, že víťazstva je schopný každý v tejto garáži a vďaka tomu sme na čelných pozíciách. V Rijáde sme ukázali, že sme silní, to isté platilo pre dnešné preteky. Bola to pre nás skvelá príležitosť. Nikoho nejdeme obviňovať. Sme tím. V Rijáde sme spoločne oslavovali. Sme priatelia, ktorí sú len trochu frustrovaní.“

BMW patrí v priebežnom hodnotení tímov tretie miesto, da Costa je medzi pilotmi tretí, Sims ôsmy.

Zajtra sú na programe oficiálne nováčikovské testy. Vo farbách BMW sa predstavia Bruno Spengler a Marco Wittmann.