S HWA nás pred sezónou čaká veľa práce, tvrdí nováčik Vandoorne

foto: © FIA Formula E

Nováčik vo farbách tímu HWA Stoffel Vandoorne tvrdí, že jeho stajňa čelí pred premiérovým ročníkom vo Formule E veľkým výzvam. Belgičan stratí po aktuálnej sezóne svoje miesto v McLarene a chce sa sústrediť len na elektrický šampionát.

Vandoorne vynechal záverečný deň oficiálnych predsezónnych testov vo Valencii kvôli Veľkej cene USA v texaskom Austine. „Nemyslím si, že to bolo zlé, ale ideálne to určite nebolo. Rád by som absolvoval lepšiu prípravu, pretože som si nevyskúšal pretekové a ani kvalifikačné simulácie. Budem sa teda musieť učiť počas pretekov, ale v podstate je to vždy takto,“ povedal pilot F1 pre Autosport.

„Stále kombinujem môj program s Formulou 1, takže v tejto chvíli skáčem z jedného miesta na druhé. Ale netrápim sa pre to. V porovnaní s ostatnými tímami sa na začiatku novej sezóny budeme musieť veľmi veľa učiť, pretože pre každého je to nová skúsenosť,“ pokračuje jeden z nováčikov Formuly E.

Nová sezóna štartuje 15. decembra v saudskoarabskom Rijáde a dovtedy chce nemecký tím zdokonaliť čo sa dá. „Musím sa naučiť množstvo operačných záležitostí. Predovšetkým energetický manažment počas pretekov a spôsob komunikácie s tímom. Práve tieto veci som počas testov tak trochu vynechal. Veľa vecí vieme vyriešiť v simulátore, kde strávim pred Rijádom nejaký čas. Z môjho pohľadu je to jediná vec, ktorá mi pomôže zvládnuť potrebné úkony,“ dodal Vandoorne.

Nováčikovský tím HWA si vo Valencii zmeral sily so súpermi

Šéf operačných záležitostí tímu Franco Chiocchetti pre e-racing365 prezradil svoje dojmy po testoch vo Valencii. „Bolo to pre nás všetko nové, ale sme spokojní s tým, ako to všetko prebehlo. Prípravy boli fajn, ale bolo to náročné. Testy boli zložité a mali sme mnoho problémov, ale nie je to nič, čo by sme nedokázali vyriešiť.“

Tím HWA bude v piatej sezóne využívať monoposty Venturi a v jej štruktúrach budú pôsobiť aj inžinieri monackej stajne. „Prichádzame sem s veľmi skúseným motoršportovým tímom, ale bez skúseností s Formulou E. Aj keď sa auto prvej generácie zmenilo na Gen2, tak základné princípy práce s autom či ovládanie systémov sa nezmenili. Sme pretekári, takže nikdy nie sme spokojní. Vždy chcete viac a neustále chcete byť silnejší. Práve takíto ľudia pracujú v tomto športe,“ dodal jeden z lídrov tímu.

foto: © FIA Formula E