Sága šampiónov pokračuje: da Costa s Vergnom opäť kolidovali, nasledovala interná diskusia (Video)

Jean-Éric Vergne
foto: Formula E

Včerajšie nočné preteky v Rijáde priniesli množstvo akcie, chaosu, nehôd, ale aj pekných súbojov či dodatočných trestov.

V motošporte relatívne často vídame tímovú réžiu, čo je pochopiteľné, keďže každý chce dosiahnuť čo najlepší výsledok. Vo Formule E tento zvyk zatiaľ vo veľkej miere odmieta tím DS TECHEETAH. Obhajcovia titulov zažili vlani trenice medzi vtedajším obhajcom Jeanom-Éricom Vergnom a jeho kolegom Antóniom Félixom da Costom, ktorý napokon získal titul.

Hovorili sme o tom aj v našom nedávnom podcaste, ktorého hosťom bol komentátor Eurosportu Zdeněk Míka.

 

Obaja piloti aj tím sa počas predsezónneho obdobia vyjadrili, že sa da Costa a Vergne vzájomne rešpektujú a čítali sme, alebo počuli, jedno krásne PR vyhlásenie za druhým. Včerajšie preteky však museli potešiť oko fanúšika, pretože obaja jazdci sa ocitli vedľa seba a nič si nedarovali. Pravda, ich fanúšikovia asi veľkú radosť nemali, pretože tvrdými súbojmi stratili drahocenný čas, ktorý mohli využiť na boj o víťazstvo, ktorý bol v tej chvíli vcelku reálny.

Bird vyhral v každej z doterajších sezón, Vergne prišiel o pódium. Škvrnou hrozivá nehoda Lynna! (Video)

Kritický moment

Vergne a da Costa boli na treťom a štvrtom mieste a doťahovali sa na neskoršieho víťaza Sama Birda z Jaguaru a napokon druhého Robina Fríjnsa z Virginu. Zdalo sa, že po štarte zo siedmeho a deviateho miesta kolegovia spolupracovali, pretože sa dostali až za lídrov. V jednom momente bol Vergne za da Costom a na svojho kolegu zaútočil, pričom sa Portugalčan tvrdo bránil. Niekoľkými zákrutami prešli prakticky vedľa seba, ale na autá vpredu stratili zhruba tri sekundy.

Vergne skončil tretí pred da Costom, ale po dodatočnom treste za nepoužitie druhého aktivačného režimu klesol na dvanásty post a na pódium sa paradoxne dostal práve jeho kolega. Francúz bezprostredne po pretekoch povedal, že mal mať prednosť: „Keď mal on útočný režim, pustil som ho, pretože sme tím a nesnažíme sa o nadspotrebu počas vzájomného predbiehania, keď nie sme v rovnakom móde.“

„Mal som viac energie ako on a blížil som sa. Šiel som na stranu, myslel som si, že má pochopiteľne vidí a že spraví to isté, ale on zostal na vonkajšku. V poslednej zákrute sme sa dotkli, keďže nebrzdil a jednoducho sa o mňa na vnútornej strane oprel a obaja sme narazili. Musíme sa interne porozprávať a pozrieť sa, čo sa stalo. Predpokladám, že si myslí, že to nie je jeho chyba. Myslí si, že som chybil ja. Ako som povedal, preberieme to vo vnútri a vydiskutujeme si to ako dospelí muži. Sme súčasťou jedného tímu,“ dodal Vergne pred poradou tímu.

Šampión da Costa v televíznom rozhovore na situáciu reagoval s úsmevom, ale jeho rozčarovanie bolo viditeľné: „Preberieme to interne, povedzme to tak. Normálne dvihnem ruku, keď sa mýlim. Rýchlo som sa pozrel na záznam. Prediskutujeme to interne a ak dospejeme k tomu, že som sa mýlil, tak to priznám. Ale tentoraz si tým nie som taký istý.“

António Félix da Costa a Jean-Éric Vergne
foto: DS TECHEETAH
Tím tvrdí, že to „vyžehlil“, je to však naozaj tak?

Po pretekoch a vyjadreniach oboch jazdcov nasledovala počas noci interná debata, po ktorej šéf tímu Mark Preston pre The Race povedal: „Bolo to živé, ale konštruktívne. Situácia na trati zmiatla v danej chvíli všetkých. Očividne sa navzájom trochu otĺkali, čo nebolo ideálne. Nešli vpred za chlapcami, ktorí boli na čele.“

„Vždy je tu nový scenár. Môžete vidieť obe strany príbehu v podaní jazdcov a to, prečo si mysleli, že sa niečo stalo. Celá situácia sa odohrala v priebehu necelého kola, naozaj rýchlo. Takže, dokážeme v budúcnosti reagovať rýchlejšie? Som si istý, že áno. Je to určite vec, na ktorej pred ďalšími pretekmi musíme zapracovať,“ dodal prvý muž stajne.

Už počas minulej sezóny to medzi oboma jazdcami iskrilo a zdá sa, že vo vnútri tímu prebieha veľký boj. Nech už sú ich vyjadrenia navonok akokoľvek zmierlivé.

 

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *