Sam Bird chce zachovať výmenu vozidiel, ale aj dlhšie preteky

Sam Bird - Visa

V posledných dňoch sa často hovorí o podobe Formuly E v ďalších sezónach. Od sezóny 2018/2019 budú zavedené zmeny, ktoré prinesú divákovi odlišný obraz elektrickej série. Návrhov a nápadov, ako vylepšiť samotné preteky, je hneď niekoľko.

Pilot stajne DS Virgin Racing Sam Bird by zachoval výmenu áut uprostred ePrix a preteky by predĺžil na 70 alebo 80 minút. Napriek tomu Brit chápe, že Formula E potrebuje posun k jedinému autu v pretekoch, aby bol dokázaný technologický posun.

„Myslím si, že hlavné je, aby sme ľuďom ukázali, že sa technológia posunula vpred. Napadlo mi, že preteky by mohli byť o trochu dlhšie a výmeny áut by boli zachované. Jazdili by sme však rýchlejšie, takmer naplno a mali by sme 70 alebo 80-minútové preteky namiesto terajších 50-minútových,“ prezrádza Bird pre portál Formula E Zone.

Podľa mňa je skvelé, že zvládneme preteky s jediným autom, ale potrebujeme s tým ešte niečo spraviť. Je to výmena pneumatík? Možno by sme mali vyrobiť mäkšie pneumatiky, ktoré sa skôr zničia. Keď som bol naposledy na okruhu Spa v rámci WEC, tak som zažil náročný druhý úsek, pretože som stratil priľnavosť. A presne to mám na mysli. Pri čo najefektívnejšej jazde musíte chrániť pneumatiky a ak na to príliš zatlačíte, je koniec.“

Formula E je v porovnaní s ostatnými motoršportovými kategóriami jedinečná a ponúka niekoľko unikátnych prvkov. „Páči sa mi, že je jediná svojho druhu. Je to veľmi dôležité pre jej identitu a práve preto ju ľudia tak milujú. Súčasný formát ponúka niekoľko vzrušujúcich pretekov. Je dôležité nestratiť túto identitu. Je tu však argument, ktorý hovorí, že ak by bola tradičnejšia, tak by zaujala oveľa viac ľudí. Neviem, možno by sme to mali skúsiť a stať sa normálnou motoršportovou udalosťou,“ zamýšľa sa Bird.

Zdroj: FormulaEZone.com, foto: Alastair Staley (LAT)