VIDEO: Sam Bird je opäť v hre o titul, pre Virgin získal druhý triumf v sezóne

foto: © FIA Formula E

Sam Bird sa stal vo včerajších pretekoch historicky prvým víťazom Rím E-Prix a výraznou mierou prehovoril do boja o titul. Vďaka víťazstvu sa v priebežnom hodnotení dostal na druhé miesto a na lídra Jeana-Érica Vergna stráca už len osemnásť bodov.

Britský pilot, ktorý vo farbách Virginu doteraz absolvoval všetkých 40 pretekov Formuly E, odolal záverečným atakom Lucasa di Grassiho. Na prvé miesto sa dostal po odstúpení Felixa Rosenqvista z čela pretekov. „Úprimne, nemyslel som si, že tu dnes budem sedieť. Keď som videl Felixovo tempo, myslel som si, že môžem veriť v zisk osemnástich bodov. Neviem, čo sa mu stalo. Nezdalo sa, že by narazil do steny alebo niečo podobné. Zdá sa, že narazil na obrubník príliš tvrdo, čo je preňho škoda, ale mňa to dostalo na čelo.“

„Musel som sa upokojiť a udržiavať auto v správnych miestach z hľadiska energie. Vedel som, že na mňa Lucas poľuje. Snažil som sa ísť podľa najlepšieho možného scenára a vyšlo to. Na začiatku roka som si nemyslel, že by sme mohli byť v takejto pozícii. Domnieval som sa, že sa budeme trápiť, ale všetko sme zlepšili. Som veľmi hrdý na to, že som prvým víťazom pretekov v Ríme. Dav bol úžasný a zdalo sa, že sa každý bavil,“ prezradil nadšený víťaz.

Úplne iné starosti mal jeho kolega Alex Lynn, ktorému rímsky víkend vôbec nevyšiel. Birdov krajan havaroval v oboch tréningoch a napokon po ďalšej kolízii musel z pretekov odstúpiť. „Z mojej strany garáže to vnímam ako frustrujúci víkend, ale samozrejme, že sa teším zo Sama a z celého tímu. Mal som potrebné tempo, ale nepodarilo sa mi spojiť všetky potrebné aspekty. V Paríži budeme chcieť bojovať o ďalšie body,“ priznal trinásty muž priebežného poradia.

Víťazstvo Birda posunulo Virgin na druhé miesto hodnotenia za TECHEETAH, z čoho mal radosť šéf tímu Alex Tai. „Teším sa zo Sama i z tímu. Podujatie v Ríme bolo fantastické a Formule E patrí veľký kredit. Sam zvykne na nových tratiach vyhrávať, spomeňme si na dvojité víťazstvo minulý rok v New Yorku. A možno to bolo zásluhou požehnania od pápeža. Každopádne, sme nadšení a vďační tímu za pokračujúcu tvrdú prácu. Pre Alexa to bolo frustrujúce, ale on je skvelý pilot a vzchopí sa.“

„Je obrovské potešenie odštartovať európsku časť sezóny skvelým víťazstvom v Ríme pred tisíckami fanúšikov. Je to dobré znamenie pred našimi domácimi pretekmi v Paríži,“ dodal šéf DS Performance Xavier Mestelan Pinon.