Sam Bird o fyzickej príprave: Ako by som to vysvetlil môjmu tímu?

Sam Bird

Pretekári všetkých motoršportových kategórii nemusia byť len dobrí piloti, ale dôležitá je aj ich fyzická zdatnosť. Počas prestávok sa jazdci tvrdo pripravujú na ďalšie preteky a ich tréningový plán obsahuje veľmi pestré prvky.

Je známe, že na fyzičku si veľmi výrazne potrpí pilot stajne DS Virgin Racing Sam Bird. „Myslím si, že 99,9 % pretekárov berie fyzickú prípravu extrémne vážne, pretože v tejto hre viac strácate ako získavate. Je to jednoduché. Ešte aj tí najlepší stratia viac, než chcú. Kondícia je v motoršporte absolútne rozhodujúca, pretože riadenie týchto áut je nesmierne náročné a stresujúce. Je množstvo aspektov, kvôli ktorým je riadenie veľmi vyčerpávajúce. Nejde len o fyzickú, ale aj o psychickú vyčerpanosť.“

„V autách nemáme posilňovač riadenia a zakaždým, keď korigujem smerovanie vozidla, v skutočnosti ovládam 850 kilogramov. Ak by sme neboli dostatočne fyzicky zdatní, tak by sme autá napálili priamo do bariér. Ako to vysvetlíte svojmu pretekárskemu tímu? Počas tréningu sa rád venujem kardiovaskulárnym cvičeniam – jazde na bicykli, či čo najrýchlejšiemu hodinovému behu, počas ktorého sa snažím dobehnúť čo najďalej.  Sledujem, ako rýchlo dokážem spáliť tisíc kalórií,“ pokračuje Brit.

Pilot Virginu, rovnako ako každý normálny človek, nemáva len dobré dni. „Niekedy sa v telocvični necítite dobre, ale v takej chvíli si spomeniete na to, čo chcete dosiahnuť a to vás nakopne. Každé preteky predstavujú nový cieľ, nový sen, ktorý si chcem splniť. Pred každými pretekmi bojujem v šampionáte o inú pozíciu. Stalo sa mi, že som sa dostal do situácie, v ktorej som chcel byť lepšie pripravený a už to nechcem zažiť. Práve preto trénuje každý tak tvrdo.“

„Motoršport je v podstate tímový šport. Mechanici pracujú denno-denne na mojom aute a ja sa snažím takisto zlepšovať samého seba, či už ide o jazdu v simulátore alebo tréning v telocvični. Ak mechanici pripravia auto najlepšie, ako vedia; ak bude stratégia fungovať a inžinieri budú najlepší, tak môžete aj zvíťaziť,“ dodáva Bird, ktorému patrí momentálne ôsme miesto v priebežnom hodnotení.

 

Foto: DS Virgin Racing