Sam Bird triumfoval v Santiagu a zapísal sa do histórie šampionátu

Sam Bird
foto: © FIA Formula E

Sam Bird na Virgine v Santiagu prepísal históriu a stal sa prvým pilotom, ktorý vyhral v každej z doterajších piatich sezón. Vďaka tomu sa dostal na druhé miesto priebežného poradia. Skúsený Brit uhájil prvú priečku pred dobiedzajúcim nováčikom Pascalom Wehrleinom na Mahindre. Tretie miesto obsadil Daniel Abt na Audi.

Bird sa krátko po pretekoch, v ktorých padlo množstvo trestov, nevyhol vyšetrovaniu zo strany komisárov. Tým sa nepozdávala hmotnosť vozidla, ktorá len veľmi tesne spĺňala váhový limit. Po preskúmaní celej veci sa Brit vyhol penalizácii a víťazstvo si udržal.

Alexander Sims z BMW skončil pôvodne na treťom mieste, ale po penalizácii za kolíziu s Edoardom Mortarom na Venturi, ktorý prišiel do cieľa napokon štvrtý, klesol na ôsmu pozíciu. Taliansko-švajčiarsky pilot získal prvé body pre Venturi v piatej sezóne. Zákaznícky tím Audi si počínal opäť lepšie ako továrenská stajňa. Za prvým Birdom zo zákazníckeho Virginu a tretím Abtom na Audi skončil piaty Robin Frijns takisto z Virginu.

Solídne šieste miesto získal pre Jaguar Mitch Evans. Líder Jerome d´Ambrosio na Mahindre finišoval na ôsmom mieste. Po dodatočnom treste klesol na desiate miesto. Prvé body v sezóne pre NIO nazbieral ôsmy Oliver Turvey a podobný kúsok sa vo farbách DRAGONU podarilo Josému Maríovi Lópezovi.

Sam Bird
foto: © FIA Formula E

Po mnohých kolíziách a jazdeckých chybách prišlo do cieľa len 14 z 22 pilotov. Medzi tými, ktorí nedokončili sú napríklad António Félix da Costa na BMW či obhajca titulu Jean-Éric Vergne na DS TECHEETAH. Z prvého miesta po jazdeckej chybe odstúpil Sébastien Buemi, ktorý svoj Nissan poslal do bariér. Jazdci sa sťažovali nielen na zhoršujúce sa podmienky či nesmierne množstvo nečistôt na trati, ale aj na neznesiteľné teplo. Boli to vôbec najhorúcejšie preteky od začiatku série. Teplota vystúpila na 37 stupňov Celzia.

Priebežné prvé miesto si medzi jazdcami uchmatol Bird pred d´Ambrosiom. Tretí je s výraznejším odstupom da Costa. Medzi tímami sa do vedenia dostal Virgin, druhá je Mahindra a tretí DS TECHEETAH. Pozrite si kompletné poradie jazdcov a tímov.

 

Výsledky Santiago E-Prix

#

pilot

tím

čas

1.

Sam Bird

Envision Virgin Racing

47:02,511

2.

Pascal Wehrlein

Mahindra Racing

+6,489

3.

Daniel Abt

Audi Sport ABT Schaeffler

+14,529

4.

Edoardo Mortara

Venturi

+17,056

5.

Robin Frijns

Envision Virgin Racing

+20,276

6.

Mitch Evans

Panasonic Jaguar Racing

+23,755

7.

Alexander Sims

BMW i Andretti Motorsport

+27,590

8.

Oliver Turvey

NIO

+45,059

9.

José María López

GEOX DRAGON

+45,376

10.

Jerome d´Ambrosio

Mahindra Racing

+46,984

11.

Nelson Piquet ml.

Panasonic Jaguar Racing

+48,635

12.

Lucas di Grassi

Audi Sport ABT Schaeffler

+1:03,552

13.

André Lotterer

DS TECHEETAH

+1:14,706

14.

Gary Paffett

HWA RACELAB

+1 kolo

15.

Oliver Rowland

Nissan e.dams

nedokončil

16.

António Félix da Costa

BMW i Andretti Motorsport

nedokončil

17.

Jean-Éric Vergne

DS TECHEETAH

nedokončil

18.

Sébastien Buemi

Nissan e.dams

nedokončil

19.

Stoffel Vandoorne

HWA RACELAB

nedokončil

20.

Maximilian Günther

GEOX DRAGON

nedokončil

21.

Felipe Massa

Venturi

nedokončil

22.

Tom Dillmann

NIO

nedokončil

Najbližšie preteky uvidíme 16. februára v Mexiku City.

Priebeh

Štart prebehol bez väčších problémov, lenže už na konci prvého kola zostal stáť priamo na trati pilot NIO Dillmann. Francúz sa dokázal pohnúť a zabránil tak výjazdu bezpečnostného vozidla. Krátko nato však zavítal do boxov a odstúpil.

Po desiatich minútach došlo ku kontaktu medzi viacerými pilotmi, na ktorý najviac doplatil Vergne na DS TECHEETAH, ktorý skončil v hodinách.

Necelú polhodinu pred koncom nastala fázy žltých vlajok na celom okruhu (FCY). Na trati zostal stáť Maximilian Günther na vozidle DRAGON, pre ktorého sa preteky skončili. Mladý Nemec pritom bojoval o body. Ešte predtým z pretekov odstúpil Felipe Massa, ktorý doplatil na kolíziu s viacerými jazdcami, čoho následkom si poškodil zavesenie kolies.

Súbežne sa do hodín dostal druhý pilot Venturi Edoardo Mortara, ktorého zozadu atakoval nováčik vo farbách BMW Alexander Sims.

Na čoraz ťažšie podmienky doplatil po reštarte pretekov nováčik Stoffel Vandoorne z tímu HWA, ktorý tvrdo narazil do bariér. Nasledovala ďalšia fáza FCY, ktorá ale trvala len niekoľko sekúnd.

Štvrťhodinu pred koncom narazil líder Sébastien Buemi na Nissane do múru a do vedenia sa tak dostal Sam Bird na Virgine. Pre Švajčiara sa tak preteky skončili.

V tom istom čase sa v boxoch ukázal aj Vergne, ktorý z pretekov odstúpil pre technické problémy.

Z víťazstva sa napokon tešil Sam Bird pred Pascalom Wehrleinom a Danielom Abtom.