Šampión da Costa necíti tlak v súvislosti s obhajobou titulu: Mám 20-percentnú šancu

António Félix da Costa
foto: Formula E

Obhajca titulu António Félix da Costa z DS TECHEETAH sa pred štartom siedmej sezóny cíti byť v pohode. Portugalčan v rozhovore pre oficiálny web šampionátu prezradil svoje dojmy pred začiatkom prvého ročníka so štatútom majstrovstiev sveta.

„Ako šampión sa pred sezónou cítim dobre. Výsledkovo zrejme tento rok nebudem pod takým tlakom ako vlani, takže som v dobrej pozícii. Verím si a som spokojný tam, kde som. Jazdím za tím, ktorého som súčasťou a to ma teší. Chcem si len nasadiť prilbu a jazdiť tak rýchlo, ako viem. Ostatní počas mimosezónneho obdobia urobia kroky, ktoré náš život skomplikujú, ale ja budem mať aj tak úsmev na tvári. Už sa teším na preteky,“ povedal da Costa.

Už na budúci víkend štartuje sezóna dvojitou nočnou Rijád E-Prix. „Dúfam, že keď ma ostatní uvidia v spätných zrkadlách, tak si povedia – prichádzajú problémy! Ja som sa tak cítil predtým. Musím sa poďakovať tímu, že postavil absolútne beštiálne auto. Nielen najrýchlejšie na jedno kolo, ale takisto efektívne a dobré v pretekoch, čo je pre mňa veľmi dôležitý faktor.“

„Máme jednu z najvýkonnejších pohonných jednotiek, ale takisto jednu z najefektívnejších. Je skvelé byť v tejto pozícii. Nič však nemáme zaručené, pretože viem, že nič nevydrží večne a viem, aký je to pocit, byť na druhej strane. Som vďačný ľuďom, ktorí mi umožnili dostať sa do tejto pozície,“ pokračuje portugalský pilot.

„Mám šťastie, že robím to, čo robím. Nikdy nebudem nahnevaný, super smutný alebo frustrovaný kvôli tomu či onomu. Budem len pokračovať. Naozaj sa snažím zažiť čo najviac zábavy počas pretekárskeho dňa s mechanikmi, inžiniermi a ostatnými jazdcami, a rovnako tak s fanúšikmi,“ vysvetľuje vždy dobre naladený da Costa.

„Rád to robím takto a som rád, že to takto bolo aj v minulosti, pretože v tejto chvíli nemáme fanúšikov a musíme jazdiť bez nich. Usmievam sa pri spomienke na časy, keď som im dával autogramy a fotil som sa s nimi. Je to omnoho zábavnejšie. Budem sa snažiť vyhrať. Svoje šance vidím asi na dvadsať percent, keďže tam vonku bude päť, možno dokonca viac pilotov, ktorí budú bojovať o titul. Bude to náročná sezóna v náročnom šampionáte,“ zhodnotil úradujúci šampión.

Rijád prinesie nočné preteky, ale aj nečakané zmeny na trati

Rijád prinesie mierne upravenú trať, ktorá v minulosti zažila množstvo dramatických momentov. „Je to istotne jeden z najzábavnejších okruhov. Druhý veľmi rýchly sektor vedúci z kopca mi tak trochu pripomína okruh v Macau. Je to veľmi zábavné, pretože ide o skutočne pravouhlé zákruty a vlásenky mestskej trate. V niektorých miestach je to veľmi úzke, ale práve vďaka tomu je tam skvelé pretekať. Je to jeden z najlepších okruhov v kalendári.“

„Budeme jazdiť večer a to posúva celý náš deň viac dopredu. Teploty v Saudskej Arábii sú pre nás normálne veľkou témou. Nielen kvôli batériám, ale takisto kvôli pneumatikám a procesu zahrievania. V tom zmysle sa pripravujeme na kvalifikáciu a preteky. V tejto časti roka je cez deň veľmi chladno a v noci ešte chladnejšie. Preto očakávam isté zmeny v našej príprave. Bude to úplne iné, než na čo sme zvyknutí v Rijáde,“ pokračuje pilot.

„Je veľmi dôležité vstúpiť do šampionátu dobre. To sa mi podarilo takmer v každej sezóne, bez ohľadu na to, kde som sa nachádzal ja, alebo auto. Okrem minulého roka, kde sme boli po prvom spoločnom víkende šokovaní. Som presvedčený, že tentoraz to bude iné. Všetci sú neuveriteľne motivovaní. Snažíme sa minimalizovať chyby a poučiť sa z nich,“ priznáva da Costa.

Portugalčan podľa vlastných slov nemá problémy s pretekmi v tme. „Niekoľko rokov som jazdil vo WEC a mám za sebou 24-hodinové preteky v Le Mans, Daytone a na Nürburgringu, takže som v noci jazdil pomerne často a ide mi to dobre. Tam ste v úplnej tmej, máte iba svetlomety na aute a množstvo blikajúcich svetiel na volante, takže na to si treba zvyknúť. Pracujeme na stlmení palubných svetiel, ktoré sú navrhnuté do denného svetla a sú tak, prirodzene, veľmi žiarivé. V Rijáde budeme v opačnej situácii, takže pracujeme na malých detailoch a simulujeme to v simulátore, aby sme boli čo najlepšie pripravení.“

António Félix da Costa
foto: DS TECHEETAH

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *