Šampión Vergne venoval titul zosnulému Bianchimu: Nemôžem tomu uveriť!

foto: © FIA Formula E

Jean-Éric Vergne sa stal včera v poradí štvrtým šampiónom Formuly E a posledným, ktorý tento úspech dosiahol v monoposte prvej generácie. Pilot tímu TECHEETAH obsadil v sobotných pretekoch piate miesto, čím si v predstihu zabezpečil majstrovskú trofej.

Pre skúseného Francúza je to prvý titul od roku 2010, kedy ovládol britskú Formulu 3. Vergne v tejto sezóne zatiaľ trikrát vyhral, získal ďalšie dve pódiové umiestnenia a bodoval v každých pretekoch. Svoj najväčší úspech dosiahol práve v čase osláv Dňa dobytia Bastilly, čo je jeden z najväčších sviatkov vo Francúzsku. Aj vďaka tomu mal včera na zadnom krídle vyobrazenú francúzsku vlajku.

„Nemôžem tomu uveriť. Šialené preteky! Bože, to je pocit. Netuším, čo to pre mňa znamená. Potrebujem čas, aby som to spracoval. Teraz viem len to, že je to dobrý pocit. Zajtra musím pretekať, takže nemôžem úplne relaxovať. Nemôžem sa dnes v noci zblázniť, ale v nedeľu v noci sa to všetko skončí. Budem si to môcť naplno užiť. Čakal som na to celú sezónu,“ priznal Vergne, ktorý svoj titul venoval zosnulému kamarátovi a pretekárovi F1 Julesovi Binachimu. Ten zahynul v júli 2015 na následky zranení, ktoré utrpel počas Veľkej ceny Japonska v októbri 2014.

Rodák z Pontoise štartoval po treste v kvalifikácii z posledného miesta až za svojím najväčším rivalom v boji o titul Samom Birdom na Virgine. Počas pretekov preukázal obrovský rýchlostný rozdiel a spoločne s pilotmi Audi mal najlepšiu rýchlosť. Zozadu sa predral až na piate miesto, čo mu stačilo na zisk majstrovského titulu.

„Keď som prešiel cieľovou čiarou, tak som nevedel, že som vyhral. Môj inžinier mi povedal – myslím, že sme to zvládli. Odpovedal som mu – čo tým myslíš?. Potom okolo mňa prešiel Lotterer a tlieskal, takže som vedel, že sa niečo deje. Nemal som slov. Preteky som si užíval, ale boli veľmi náročné. Niektorí jazdci boli poriadne tvrdí a spotrebovali energiu navyše, aby sa ma pokúsili udržať za sebou. Bolo to veľmi komplikované,“ povedal unavený, ale šťastný šampión.

Ešte pred sobotnými pretekmi v New Yorku Vergne prezradil, že sa na celú sezónu pripravoval veľmi svedomito. „Tento rok sme pracovali skutočne neuveriteľne. V simulátore som strávil viac ako 70 dní, ale keď vyhráte a dosiahnete úspech, tak to za to určite stojí.“

Tím TECHEETAH dnes bude bojovať o tímový titul. Na doťahujúce sa Audi má už iba päťbodový náskok.