Šampión Vergne zažil vzkriesenie a jasne vyhral kvalifikáciu, da Costa skončil deviaty

Jean-Éric Vergne

Dnešnú kvalifikáciu pred večernými pretekmi v Berlíne vyhral úradujúci šampión Jean-Éric Vergne z DS Techeetah. Francúz sa tak vrátil na priečky, na ktoré je zvyknutý.

S takmer polsekundovou stratou skončil na druhom mieste Maximilian Günther z BMW. Druhý rad na štarte večerných pretekov obsadia tretí Jérôme d´Ambrosio na Mahindre, víťaz druhého tréningu, a štvrtý Stoffel Vandoorne z Mercedesu. Do Super Pole sa dostali obe autá Mahindry, Alex Lynn zajazdil piate najrýchlejšie kolo. Na chybu počas rýchleho kola doplatil jediný zástupca Virginu v prvej šestke, Robin Frijns.

Tesne pred bránami Super Pole zostal siedmy André Lotterer na Porsche. Hneď za ním skončil nováčik Mercedesu, Nyck de Vries, ktorý sa na štarte posunie o päť miest dozadu. Až deviate miesto vybojoval doterajší suverén berlínskeho finále a víťaz prvého tréningu António Félix da Costa na DS Techeetah a prvú desiatku uzavrel Oliver Rowland na Nissane.

Nasleduje Lucas di Grassi z Audi pred veľkým prekvapením kvalifikácie, nováčikom Sérgiom Settem Câmarom, ktorý svoj Dragon dostal na výborné dvanáste miesto na štarte. Za dvojicou Venturi, Felipem MassomEdoardom Mortarom, nasleduje Sébastien Buemi, ktorý sa dnes so svojím Nissanom trápi. Mizéria Jaguaru pokračuje, James Calado skončil sedemnásty, dve pozície pred Mitchom Evansom. Sklamanie je aj dvadsiate miesto Sama Birda z Virginu, ktorý doplatil na premávku.

Tresty

Nyck de Vries sa na štarte posunie o päť miest dozadu za to, že počas štvrtkových pretekov opustil auto bez toho, aby počkal na pokyn od riaditeľa pretekov. Okrem toho musí zaplatiť pokutu 5000 eur.

Maximilian Günther dostal pokutu vo výške 1000 eur za „nebezpečný výjazd“ z boxov. V momente výjazdu sa na aute nachádzal predmet, ktorý z monopostu spadol v boxovej uličke. Pilot BMW okamžite zastal, čo vedenie pretekov pri udeľovaní penalizácie považovalo za poľahčujúcu okolnosť

Daniel Abt dostal pokutu 500 eur za prekročenie maximálnej povolene rýchlosti v boxovej uličke. Tá bola znížená vo štvrtok z pôvodných 50 na 35 km/h.

René Rast dostal za rovnaký priestupok ako Abt pokutu 1100 eur.