Šampión Vergne žiada zmeny a koniec „špinavých“ pretekov

Jean-Éric Vergne
foto: © FIA Formula E

Úradujúci šampión Jean-Éric Vergne tvrdí, že aktuálna sezóna má kvôli viacerým faktorom veľké problémy. Podľa neho preteky neprebiehajú tak, ako by mali. Už viackrát bolo spomínané, že kombinácia pretekov na čas, množstvo energie a charakteristiky tratí prinášajú komplikácie z hľadiska stanovených cieľov.

dávnejšie sa spomínala možnosť, že úroveň energie by sa pre vybrané preteky mohla líšiť. V súčasnosti totiž v pretekoch nevidíme šetrenie energie. Vzhľadom na časté žlté či dokonca červené vlajky dokážu piloti ušetriť množstvo energie a jazdiť do konca naplno.

„Je potrebné si uvedomiť, že ak sa vrátime k pretekom s výrazným šetrením energie, tak nebudeme mať toľko kontaktov, pretože druhý pilot bude musieť pri predbiehaní využiť viac energie. A o tom je celá Formula E. Vozidlo druhej generácie je široké a trate sú extrémne úzke. Ako teda môžeme predbiehať? Nedá sa to a tak vidíme špinavé preteky. Ľudia do seba vzájomne narážajú. Dnes to nie je o tom, pretože nešetríme. Dokážeme jazdiť naplno, lenže za niekým sa vždy zasekneme,“ prezradil svoj pohľad Vergne pre e-racing365.

Stajni DS TECHEETAH sa v Hongkongu nedarilo:

DS TECHEETAH ďalej klesá, Lotterer o manévri Birda: Bolo to nechutné a nespravodlivé

Jean-Éric Vergne
foto: © FIA Formula E

Pilot DS TECHEETAH sa počas tejto sezóny už viackrát ozval s kritikou na adresu pretekov. Stále si myslí, že ak dokážu všetci jazdiť naplno, tak sa kontaktov nezbavíme. „Nie sú to taktické kontakty, sú to kontakty všeobecne. Ide o to, že sa desať kôl vlečiete za niekým, kto je o sekundu pomalší a v istej chvíli si poviete, že nie ste pilotom pretekárskeho auta. Nezostaneme predsa za niekým, kto je veľmi pomalý,“ dodáva Francúz, ktorý je v priebežnom poradí až na jedenástom mieste.

Jedným z problémov série je to, že piloti nie sú združení v žiadnej asociácii. Tým pádom si ťažko presadia svoje názory. „Nikto nás nepočúva. Nie sme tam vítaní, pretože si nás nikto nevypočuje. Už polroka tvrdím, že sa to bude diať kvôli bezpečnostnému vozidlu a novému formátu. Je to dobrý formát, ale pretekanie je nemožné. Je potrebné s tým niečo spraviť, pretože je to naozaj súrne.“