Šampionát Extreme E potvrdil preteky v Amazonskom pralese (VIDEO)

foto: Pixabay

Pripravovaný šampionát Extreme E potvrdil dejisko ďalších pretekov premiérovej sezóny, ktorá sa začne v roku 2021. Po Grónsku, ktoré bolo koncom augusta prvou potvrdenou lokalitou, dnes kompetentní oznámili zaradenie brazílskeho štátu Pará do itinerára.

Zakladateľ a šéf šampionátu Alejandro Agag tento týždeň navštívil mesto Santarem, aby dokončil plány pre príchod šampionátu, v ktorom budú medzi sebou bojovať pretekári v elektrických off-roadoch. Santarem sa nachádza medzi riekami Amazon a Tapajos na sever Brazílie, asi 800 kilometrov od dvoch najväčších miest v amazonskej oblasti – Manaus a Belem.

„Som nesmierne šťastný, že v prvej sezóne navštívime oblasť Amazonu,“ povedal Agag. „Extreme E chce využiť svoju pozíciu poukázať na problémy, ktorým čelí naša planéta a jej jedinečné ekosystémy. V tomto smere existuje niekoľko relevantnejších miest ako Amazonský prales. Na dlhodobé problémy tunajšieho dažďového pralesa má vplyv niekoľko faktorov ako odlesňovanie či požiare. Len pred mesiacom sme tu videli nedotknuté dažďové pralesy, ktoré sú však momentálne zdecimované ohňom. To ma ešte viac šokovalo a upozornilo na zlú situáciu Amazonu.“

 

Španiel prezradil aj niečo o samotnom dejisku pretekov. „Prebehnú v regióne Santaren v štáte Pará, ktorý je výrazne odlesnený a zasiahnutý požiarom. Naším cieľom je poskytnúť podporu, nielen odhodlaným profesionálnym hasičom, ale aj miestnym obyvateľom, ktorým chýbajú terénne vozidlá, špeciálne vybavenie a tréning, ktorý ich pripraví na takéto situácie a pomôže im brániť svoju krajinu. V našom tíme sú takisto nezávislí experti, ktorí tento región poznajú. Podporíme aj dobrovoľných hasičov pracujúcich v tejto oblasti.“

Zaujímavé mená

Extreme E vstúpi do premiérovej sezóny s vozidlom Odyssey 21, ktoré testujú a vyvíjajú viacerí poprední jazdci a jazdkyne. Niektorí z nich majú záujem o pôsobenie v šampionáte. Medzi najnovšie „úlovky“ vznikajúcej kategórie môžeme zaradiť popredného dizajnéra Adriana Neweyho a bývalého pretekára F1, dvojnásobného šampióna Formuly E Jeana-Érica Vergna. Tieto dve mená sa spoja v tíme Veloce Racing, ktorý sa pripojil k už skôr ohláseným tímom Venturi, Abt a HWA.