Šampionát Extreme E potvrdil preteky v Grónsku! (Video)

Jess Svane a Alejandro Agag
foto: Extreme E

Pripravovaný šampionát Extreme E dnes potvrdil prvú lokalitu, ktorá bude hostiť jedno z podujatí premiérovej sezóny. Grónsko privíta prvýkrát vo svojej histórii medzinárodné preteky. Pretekárska séria, v ktorej uvidíme elektrické off-roady, odštartuje začiatkom roku 2021.

K potvrdeniu prvého dejiska pretekov došlo dnes pri oblasti Kangerlussuaq v západnej časti Grónska. Pri ľadovci Russell informovali verejnosť zakladateľ Extreme E, Alejandro Agag, a grónsky minister priemyslu, energetiky a výskumu, Jess Svane. „Som nesmierne nadšený, že projekt Extreme E prinesieme do Grónska, ktoré patrí do prvej línie svetových oblastí čeliacich klimatickým zmenám. Sľúbil som, že Extreme E by mal rozvíriť hladiny motoršportu a toto to potvrdzuje,“ povedal Agag.

„Bude to seriózna motoršportová séria, Extreme E má však aj iný zmysel. Ide o predstavenie elektrickej mobility, ktorá bojuje za nižšie úrovne globálnych emisií. Je to problém, ktorý už dlhšie nemôžeme ignorovať, predovšetkým nie v Grónsku. Spoločne s vládou a podporou klimatických expertov z Cambridgeskej univerzity vytvoríme senzačnú športovú súťaž v najneuveriteľnejšom prírodnom prostredí. Bude to katalyzátor pozitívneho povedomia, vzdelávania a vedeckého výskumu s cieľom zanechať po sebe iba pozitívny dopad,“ dodal Španiel.

 

Svane víta príchod tohto nevšedného projektu do Grónska. „Som veľmi šťastný. Dokazuje to, že Grónsko nie je len nádhernou turistickou destináciou vyhľadávanou prevažne milovníkmi prírody, dobrodruhmi, či pozorovateľmi voľnej prírody. Je to takisto miesto, ktoré má svetlú budúcnosť z hľadiska biznisu. Takisto nás teší vízia tohto projektu a tým je poukázanie na klimatické zmeny. To dokonale koreluje s našou agendou. Grónsko je zelená krajina. Až 70 percent všetkých verejných dodávok energie pochádza z obnoviteľných zdrojov. V ďalších rokoch chceme toto číslo zvyšovať.“

Nie každý je zo zrodu tohto šampionátu nadšený. Mnohí sa obávajú, že usporiadanie pretekov na už tak zničených miestach môže mať negatívny dopad na dané lokality. Práve kvôli týmto obavám vedenie súťaže úzko komunikuje s miestnymi vládami a ochranármi. Jedným z dôležitých radcov projektu je cambridgeský profesor Peter Wadhams z Katedry aplikovanej matematiky a teoretickej fyziky, ktorý viedol 55 expedícií v oblasti Arktídy.

„Keď som sa dozvedel o Extreme E, bol som nadšený. Doprava je zodpovedná za 30 percent všetkých využitých fosílnych palív, čo je hlavná príčina globálneho otepľovania. Celkový princíp Extreme E podporuje využívanie elektrických vozidiel, čo je pre budúcnosť našej planéty veľmi dôležité. S tímom sme boli v Grónsku 1. augusta a práve vtedy padol nový negatívny rekord. Za jeden deň došlo k úbytku 12,5 miliardy ton ľadu. Ak si uvedomíte, čo takáto denná strata robí s úrovňami svetových morí, tak je to skutočne desivé. Je to ozajstná kríza. Deje sa to teraz, dnes, a musíme reagovať tak rýchlo, ako sa dá, aby sme mali šancu to spomaliť.“

TIP: Sledujte nás na Instagrame

Ako je už dlhšie známe, pripravovaná pretekárska séria ponúkne súboje jeden proti jednému v piatich odľahlých lokalitách, ktoré dokonale otestujú konštrukciu a technológie využité v elektrických off-roadoch. Len nedávno sme spoznali podobu vozidla s označením Odyssey 21, na ktorého vývoji sa okrem iných podieľa aj šesťnásobný šampión WRC Sébastien Ogier.

Každý z pretekov bude trvať tri dni v areáli nie väčšom ako desať kilometrov štvorcových. Dizajnéri majú za úlohu vybrať tú najnáročnejšiu kombináciu úsekov, ktoré zaručia pútavé preteky bez negatívneho dopadu na miestne životné prostredie. Využité budú prirodzené prekážky, prevýšenia či skoky vytvorené prírodou.

Okrem Grónska, ktoré je prvým potvrdeným dejiskom pretekov, sa hovorí o podujatiach v okolí Himalájí, v dažďových pralesoch, na niektorej z púští a na zatiaľ nekonkretizovanom ostrove v Indickom oceáne. K predstaveniu ďalších lokalít by malo dôjsť v priebehu nasledujúcich mesiacov.