Šampionát Extreme E pracuje na výbere vhodných lokalít (VIDEO)

foto: Extreme E

Pripravovaný šampionát elektrických off-roadov s názvom Extreme E momentálne pracuje na výbere vhodných lokalít pre podujatia premiérovej sezóny. Tá sa začne v januári 2021. Pre e-racing365 to potvrdili spoluzakladatelia projektu Gil de Ferran a Alejandro Agag.

„Hovoril som s Alejandrom Agagom a sme veľmi blízko k tomu, aby sme zvolili tri alebo štyri lokality. Do určitej miery tu existujú veľmi špecifické požiadavky. Musí to byť región nášho záujmu a musí ponúkať skvelú scenériu. Musí hovoriť príbeh o životnom prostredí a o výzvach, ktorým čelí. Musíme byť schopní zanechať tam pozitívny odkaz a predviesť dobrú šou a preteky. Ide o rovnováhu medzi mnohými vecami, takže každé podujatie bude veľmi jedinečné,“ prezradil de Ferran.

Momentálne to vyzerá tak, že každé preteky prebehnú v inom mesiaci. Zatiaľ poznáme iba približné oblasti, kde sa plánujú podujatia Extreme E. Hovorilo sa o Arktíde, Amazonskom pralese, Himalájach, ostrovoch v Indickom oceáne a Sahare, lenže Agag najnovšie spomenul nekonkretizovanú púšť. „Nevieme, ktorá púšť to bude, je to otvorené. Máme niekoľko možností,“ prezradil spoluzakladateľ série a ešte stále aj šéf Formuly E. „Možno to bude Afrika, možno nie. Na výber máme niekoľko púští. Určite to budú púštne preteky, ale zatiaľ nevieme, ktorá lokalita ich privíta.“

TIP: Sledujte nás na Instagrame

„Vyberáme miesta, ktoré rozprávajú príbeh o výzvach súvisiacich so životným prostredím. Chceme, aby sme mohli rozprávať príbeh, ktorý by vysvetlil, o čo vlastne ide, ako napríklad miznutie ľadovcov či odlesňovanie v oblasti Amazonky. Takto vyberáme jednotlivé lokality. Miestne autority a vlády si tento koncept okamžite obľúbili, pretože pracujeme v zámere udržateľnosti a snažíme sa veci zlepšovať aj z hľadiska životného prostredia,“ dodal Španiel.

Niektorí odborníci sa pýtajú, či preteky v spomínaných lokalitách ešte viac neublížia miestnej faune a flóre. Agag má jasnú odpoveď: „Dopad bude pozitívny. Keď ľudia uvidia vybrané lokality, ich starosti pominú. Pochopia, že pretekmi nedochádza ku škodám, práve naopak. Zanecháme odkaz, ktorý zlepší podmienky pre miestne komunity, ktoré tam žijú. Možno tam necháme solárnu energiu pre tamojších dedinčanov alebo vyčistíme pláž.“

Zatiaľ sa do projektu Extreme E prihlásili tri tímy: Venturi, ABT SportslineHWA. Len nedávno sa k sérii pripojil šesťnásobný majster sveta WRC Sébastien Ogier, ktorý bude testovať výkonné elektrické off-roadové SUV s názvom Odyssey 21.