Šampionát Extreme E predstavil formát pretekov na štýl Hviezdnych vojen a Rely Dakar (Video)

Foto: Extreme E

Šampionát Extreme E predstavil nekonvenčný formát pretekov pre premiérovú sezónu v roku 2021. Zakladateľ a šéf projektu Alejandro Agag oznámil, že by malo ísť o kombináciu takzvaného podracingu z Hviezdnych vojen a Rely Dakar.

Séria, ktorá ponúkne päť podujatí v piatich nesmierne náročných lokalitách, prinesie atraktívne vzájomné súboje. Tešiť sa môžeme na komplikovaný, ale o to zaujímavejší formát. Predbežne sa počíta s ôsmimi tímami, ale možný je príchod ďalších. Preteky, nazvané ako X Prix, prebehnú v priebehu dvoch dní a začnú sa dvomi kvalifikačnými pretekmi, ktoré určia nasadenie tímov pred semifinálovými bojmi.

Štyri najlepšie tímy z kvalifikácie postúpia do prvého semifinále, v ktorom sa bude bojovať o tri finálové miestenky. Z druhého semifinále, ktoré je označené ako „Crazy Race“, postúpi do finále jediná posádka. Zatiaľ nevieme, v čom budú tieto preteky „crazy“. Každý z pretekov sa bude jazdiť na dve kolá, pričom po úvodnom kole sa jazdci za volantom vymenia. Preteky by mali merať asi šestnásť kilometrov.

Nedávno aktualizované pravidlá hovoria o tom, že tímy musia poskladať zmiešanú posádku zostávajúcu zo ženy a muža. Tímy si budú môcť vybrať, v akom poradí sa dvojica vystrieda, pričom to nemusí nikomu oznamovať. Takto sa zabezpečí, že sa dočkáme aj priamych súbojov medzi mužmi a ženami.

Do pripravovaného šampionátu Extreme E vstupujú ďalšie ženy

Podobne ako vo Formule E, kde máme FanBoost, aj v Extreme E budeme sledovať podobný prvok nazvaný Hyperdrive. Ten získa auto, ktoré na začiatku každých pretekov predvedie najdlhší skok.

„Extreme E je šampionát, aký sme doteraz v športe nevideli. Jeho cieľom je urýchlenie inovácií a riešenie klimatických zmien pri využívaní dopravy. Vytvorenie inovatívneho športového formátu, ktorý vnímame ako spojenie pod racingu z Hviezdnych vojen a Rely Dakar, je životne dôležité pre zapojenie ďalšej generácie motoršportových fanúšikov,“ prezradil Agag.

„Dúfame, že si fanúšikovia užijú krátke, ostré preteky, okolo ktorých je tento formát vybudovaný. S naším vysokovýkonným elektrickým vozidlom, výmenou pilotov, Hyperdrivom a bláznivým kvalifikačným formátom bude skutočne čo sledovať a môžeme sa tešiť na časté zmeny,“ dodal Španiel.

Americký gigant Chip Ganassi Racing nasadí do Extreme E vlastný tím!

Formát pretekov

Preteky prebehnú v sobotu a nedeľu. Každý tím môže nabiť svoju batériu raz denne. Každý z tímov sa v sobotu na trati predstaví dvakrát, v prvej a druhej kvalifikácii. V nedeľu budeme sledovať prvé a druhé semifinále, a finále. Každé preteky budú trvať dve kolá. Vo výsledkoch bude posudzované umiestnenie, nie čas.

Sobota

V sobotu uvidíme štyri preteky – dve kvalifikácie 1 a dve kvalifikácie 2. V každých pretekoch sa predstavia štyri autá. Štartová pozícia pre prvú kvalifikáciu bude určená na základe žrebu.

Bodovanie: 1. miesto – 3 body, 2. miesto – 2 body, 3. miesto – 1 bod, 4. miesto – bez bodu.

Štyri tímy, ktoré získajú v sobotu najviac bodov, postúpia do prvého semifinále, zvyšné štyri do druhého semifinále (Crazy Race).

Nedeľa

V nedeľu prebehnú troje pretekov: semifinále 1, semifinále 2 (Crazy Race) a finále. Opäť uvidíme v každých pretekoch po štyri autá. Pozície na štarte si budú tímy vyberať na základe bodového zisku z predošlého dňa. Prvé tri tímy zo semifinále 1 a prvý tím zo semifinále 2 postúpia do finále. Vo finále prebehne výber štartovej pozície na základe poradia zo semifinále. Náhradným tímom v prípade problémov niektorého zo spomínanej štvorky bude štvrtý tím zo semifinále 1.

Bodovanie

Bodovanie každého podujatia bude nasledovné: 1. miesto: 20 bodov, 2. miesto: 15 bodov, 3. miesto: 10 bodov, 4. miesto: 5 bodov, 5. miesto: 4 body, 6. miesto: 3 body, 7. miesto: 2 body, 8. miesto: 1 bod.

Tím, ktorý počas podujatia predvedie najdlhší skok, dostane bod navyše.

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *